O roli świeckich w Kościele

EB/ DSI Tarnów

publikacja 20.06.2011 11:56

O tym, że świat dzisiejszy – nie wyłączając Polski – woła o nową ewangelizację, mówił w Tarnowie kardynał Stanisław Ryłko. W sobotę, 18 czerwca, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich był gościem VI Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

O roli świeckich w Kościele Grzegorz Golec Bp Wiktor Skworc otwiera Forum

Hasłem Forum były słowa „W komunii z Bogiem i Kościołem”. Kardynał Ryłko wygłosił wykład: „Komunia jest misyjna, misja zaś służy komunii – wyzwania nowej ewangelizacji”. Hierarcha podkreślił, że jednym z istotnych zadań ruchów i stowarzyszeń w Kościele jest ewangelizacja.

„Jesteśmy tutaj po to, aby odważnie podjąć wielką prowokację świata współczesnego, który od Boga coraz bardziej się oddala, chociaż Go tak bardzo potrzebuje” – mówił kardynał Ryłko.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że ruchy i stowarzyszenia są Kościołowi dzisiaj niezbędnie potrzebne i nie może się bez nich obejść. „Są one konkretną formą podejmowania przez świeckich współodpowiedzialności za misję Kościoła. Ich czynna obecność w życiu diecezji i parafii jest ważnym wskaźnikiem ich żywotności religijnej. Praca duszpasterska ze stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi powinna być uważana za integralną część zwyczajnego duszpasterstwa parafialnego” – usłyszeli uczestnicy Forum.

Mówi kard. Stanisław Ryłko

Kardynał mówiąc o priorytetach w formacji laikatu, wskazał, że dzisiaj należy do nich oczyszczenie i umocnienie tożsamości chrześcijańskiej.

„Szerzący się relatywizm w sferze wartości i pojęć, postawy selektywne w dziedzinie wiary, sekularyzm i obojętność religijna, prowadzą do zamazywania autentycznego obrazu chrześcijaństwa. Zwiększa się coraz bardziej dystans pomiędzy wiarą a życiem u wielu ochrzczonych. Zamiast świadectwa, dajemy często anty-świadectwa” – powiedział kardynał.

Kardynał Ryłko podkreślił ponadto, że dzisiaj potrzeba odwagi i czynnej obecności w świecie, w którym żyjemy. Zdaniem hierarchy, być chrześcijaninem w życiu publicznym, w środowisku pracy, w gronie przyjaciół, wymaga dzisiaj odwagi pójścia pod prąd, stania się w świecie znakiem sprzeciwu. Kardynał dodał też, że dziś trzeba budzić wrażliwość na piękno chrześcijaństwa. „Chrześcijaństwo jest zdecydowanie pozytywnym programem życia. To otwarte drzwi ku prawdziwej wolności i prawdziwemu szczęściu” – powiedział kardynał Ryłko.

VI Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich otworzył uroczyście biskup tarnowski Wiktor Skworc. „Macie w ręku, w sercu „cegiełkę”; co więcej jesteście żywym kamieniem do budowania Kościoła, tej wielkiej wspólnoty ludzi z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym. Bądźcie wszyscy jego budowniczymi na miarę otrzymanego daru, charyzmatu. Niech się staje w Kościele i przez Kościół – Komunia wszystkich z Bogiem i człowiekiem” – powiedział ordynariusz diecezji.

Mówi ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc

Gościem Forum był także ks. dr hab. Stanisław Longosz z KUL JPII. Wygłosił on wykład „Communio chrześcijańska w pismach Ojców Kościoła – ideał zrealizowany?"

Ważną częścią spotkania były również świadectwa urzeczywistniania komunii w różnych wymiarach życia Kościoła. Przedstawiciele Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie mówili o budowaniu komunii z Bogiem i drugim człowiekiem w swoim małżeństwie i rodzinie. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ukazywało konkretne przykłady zaangażowania w tworzenie wspólnoty parafialnej, zaś Akcja Katolicka przedstawiła inicjatywy wzmacniające komunię diecezjalną.

Hasłem Forum były słowa „W komunii z Bogiem i Kościołem”. Prawie 400 osób działających w ruchach i stowarzyszeniach katolickich wysłuchało wykładów i świadectw, wymieniło też doświadczenia podczas dyskusji panelowych.

Sonda wśród uczestników Forum

VI Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.