Arcybiskup nominowany do Nobla

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.06.2011 18:45

Katolicki arcybiskup został nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Mowa o pracującym w północno-wschodnich Indiach abp. Thomasie Menamparampilu ze zgromadzenia salezjanów. W roku 1996 pokojową nagrodę Nobla otrzymał salezjański biskup Carlos Belo z Wschodniego Timoru.

Abp Thomas Menamparampil od dwudziestu pięciu lat działa na rzecz pokoju, pojednania i stabilizacji w północno-wschodnich Indiach, rejonie dotkniętym konfliktami terytorialnymi oraz wojnami między plemiennymi. Salezjański arcybiskup kieruje Wspólnym Zespołem ds. Pokoju, który powstał z jego inicjatywy. Jego osobistą zasługą jest zakończenie siedmiu poważnych wojen między miejscowymi plemionami w latach 1996-2011, w tym niedawnego konfliktu między plemionami Rabha i Garo, zakończonego w tym roku.

Ks Babu Joseph, rzecznik episkopatu Indii, zauważa: „Arcybiskup znany jest ze swego niezwykłego zainteresowana budowaniem społeczeństwa wolnego od przemocy i dyskryminacji. Wielokrotnie występował przeciw korupcji i zawsze promował uczciwość w życiu publicznym”.

Duchowny jest uznanym autorytetem w wielu środowiskach Indii oraz Azji. Swoją działalnością zdobył uznanie zarówno przywódców religijnych, jak i działaczy społeczeństwa obywatelskiego. Ks Babu Joseph podkreśla: „Jesteśmy z niego dumni. Jesteśmy dumni, że należy do Konferencji Episkopatu Katolickich Biskupów Indii. To wielkie wydarzenie, że abp Thomas został nominowany do nagrody Nobla”.

Nominowany hierarcha ma 74 lata. Jest przewodniczącym komisji ds. ewangelizacji Federacji Konferencji Biskupów Azji. W roku 1998 otrzymał prestiżową nagrodę indyjską za działalność humanitarną.