Łagiewniki: Będzie sanktuarium JP2

PAP |

publikacja 08.06.2011 14:52

Nowo wybudowany kościół w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach będzie Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II. W sobotę w świątyni zostaną uroczyście złożone relikwie papieża.

Łagiewniki: Będzie sanktuarium JP2 Henryk Przondziono Łagiewniki - widok od strony Bazyliki Miłosierdzia Bożego na miejsce, w którym dziś trwa budowa Centrum.

Dekret o powołaniu sanktuarium wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uwzględniając kult, jakim w Polsce jest otaczany bł. Jan Paweł II. W dokumencie podkreślono, że kompleks powstający w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ma być "nie tylko miejscem upamiętnienia Jana Pawła II, ale również miejscem autentycznego spotkania z jego osobą i nauczaniem".

Kustoszem sanktuarium został prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński. Wierni przybywający do świątyni pod wezwaniem bł. papieża Jan Pawła II będą mogli uzyskać odpust zupełny m.in. w dniu patrona 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami.

W sobotę do dolnej części świątyni, która jest już gotowa i będzie dostępna dla pielgrzymów i zwiedzających, uroczyście wniesione zostaną relikwie bł. Jana Pawła II. Akt ten poprzedzi Msza św. odprawiona na placu przed kościołem.

Kropla krwi bł. Jana Pawła II zamknięta w szklanej szkatule zostanie umieszczona w podstawie marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznej Kaplicy Relikwii. "Pielgrzymi będą mogli podejść, dotknąć i ucałować relikwie" - mówił w środę podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii ks. prałat Kabziński.

Oprócz krwi Jana Pawła II w świątyni będą także jego mitra oraz pastorał. W Kaplicy Kapłańskiej, wzorowanej na Krypcie św. Leonarda Katedry na Wawelu, gdzie Karol Wojtyła odprawił jedną ze swoich mszy prymicyjnych, została zamontowana płyta z grobu Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz powiedział, że planuje przekazanie w przyszłości do Centrum także sutanny, którą Jan Paweł II miał na sobie w dniu zamachu na jego życie.

Od niedzieli w nowym kościele codziennie odprawiane będą cztery msze św., a dla księży przyjeżdżających z grupami udostępniana będzie także Kaplica Kapłańska.

Cały kościół dolny ma powierzchnię ok. 2 tys. metrów kw., Kaplica Relikwii ok. 500 - 600 metrów kw. Jej ściany zostały wyłożone wapieniem sprowadzonym z Bułgarii, a posadzka tureckim i hiszpańskim marmurem. Sklepienie z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy ma nawiązywać do postaci Matki Bożej - Stella Maris. Na posadzce Kaplicy Relikwii zostaną umieszczone herby: Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Dziwisza, na ścianach obrazy (a w przyszłości mozaiki) ze scenami z pontyfikatu Jana Pawła II.

Kaplicę Relikwii otacza siedem małych oratorium przeznaczonych do cichej modlitwy. Każde z nich będzie dedykowane jednemu z sanktuariów maryjnych. W dolnej części kościoła znajdują się m.in. zakrystia i dwie krypty - kolumbaria, w których możliwy będzie pochówek urnowy. "Chciałbym, aby ten dolny kościół kierował wiernych myślą ku Ziemi Świętej, ku czasom dawnym, wczesnochrześcijańskim" - mówił PAP architekt Centrum Andrzej Mikulski.

Sobotnie uroczystości będą połączone z Małopolskim Świętem Młodych Wolontariuszy. Od godz. 10. w kilku namiotach swoją działalność będą prezentowały grupy i instytucje zajmujące się na co dzień wolontariatem, w tym: Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych - Hospicjum Św. Łazarza, Szkolne Koła Caritas, uczestnicy Małopolskiego projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia".

Po południu na koncercie plenerowym zagrają w Łagiewnikach Stróże Poranka oraz Deus Meus.

W Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" gotowe jest już Centrum Wolontariatu, które swoją działalność rozpocznie po wakacjach. Kolejnymi wznoszonymi budynkami będą górna cześć świątyni, Muzeum Jan Pawła II i sala konferencyjna. Inwestycja jest finansowana z datków wiernych, a prowadzona przy wsparciu samorządów Krakowa i Małopolski.