Po raz pierwszy kościoły stacyjne także w Katowicach

KAI |

publikacja 14.02.2024 19:46

Spotkania modlitewne w kościołach stacyjnych odbywać się będą od Środy Popielcowej (14 lutego) do soboty przed Niedzielą Palmową (23 marca).

W katowickiej katedrze W katowickiej katedrze
HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Po raz pierwszy w archidiecezji katowickiej liturgia w Wielkim Poście sprawowana będzie w tzw. kościołach stacyjnych. Spotkania modlitewne w kościołach stacyjnych odbywać się będą od Środy Popielcowej (14 lutego) do soboty przed Niedzielą Palmową (23 marca).

Początek każdego spotkania zaplanowano na godz. 17.00. Rozpocznie je adoracja Najświętszego Sakramentu. Będzie też okazja do spowiedzi. O godz. 18.00  odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego lub jednego z biskupów pomocniczych. Po Mszy św. wierni będą mieli możliwość adoracji oraz przystąpienia do sakramentu pokuty. Spotkania odbędą się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni”.

Codziennie, o godz. 12.50, na antenie Radia eM zostanie wyemitowana audycja o kościele stacyjnym. Materiał audiowizualny z homilii będzie dostępny także na kanale YouTube Radia eM oraz na stronie ‘Gościa Katowickiego’.

Do udziału w wielkopostnym pielgrzymowaniu zachęca abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. – Wystarczającą motywacją jest pragnienie nawrócenia, ale gdyby ona nie wystarczyła, to dla tych, którzy będą najwytrwalsi i zdobędą największą liczbę pieczątek – taką pieczątkę będzie można otrzymać w kolejnym kościele – przygotowaliśmy niespodziankę. Wezmą udział w losowaniu nagrody, pielgrzymki do Rzymu, aby pójść do źródła kościołów stacyjnych.

Wielkopostny zwyczaj nawiedzania świątyń szczególnie pielęgnowany jest w kulturze włoskiej. Wielu historyków wywodzi go ze zwyczajowych starożytnych pielgrzymek. Pierwotnie kościołami stacyjnymi było 25 rzymskich świątyń, a nabożeństwo i wspólną modlitwę wieńczył wspólny posiłek uczestników – obrzędy kończyły praktykowany wówczas całodniowy post. Pierwsze próby ustrukturyzowania zwyczaju pielgrzymek podjął papież Grzegorz Wielki, ale tradycja na przestrzeni wieków przechodziła wiele przemian. Obecnie na nowo odkrywa ją rzesza Włochów i pielgrzymów z całego świata.

Lista kościołów stacyjnych:

PIERWSZY TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

DRUGI TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

TRZECI TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

CZWARTY TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

 

PIĄTY TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU