Papież odwiedzi Biennale Sztuki w Wenecji

baja /Avvenire

publikacja 13.02.2024 15:37

Franciszek zawita 28 kwietnia do Pawilonu Stolicy Apostolskiej na Międzynarodowej Wystawie Sztuki, Więzienia dla Kobiet Giudecca oraz spotka się ze wspólnotą kościelną Patriarchatu Wenecji.

Papież odwiedzi Biennale Sztuki w Wenecji Henryk Przondziono /Foto Gość Wenecja stanie się międzynarodową stolicą sztuki już po raz 60.

Program wizyty zostanie podany do wiadomości już wkrótce, a o wizycie papieża poinformowały Patriarchat Wenecji oraz watykańska Dykasteria ds. Kultury i Wychowania, która odpowiada za Pawilon Stolicy Apostolskiej.

„Pawilon poświęcony jest tematyce praw człowieka, mieszkańcom marginalizowanych światów, do których rzadko sięga nasz wzrok” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Stara się zachęcać do budowania kultury spotkania, która jest centralnym punktem nauczania papieża Franciszka. Z tego pragnienia rodzą się wątki historii, które często mogą wydawać się nam obce, ale w rzeczywistości dotyczą wszystkich, ponieważ opowiadają o tym samym głodzie miłości, tym samym pragnieniu życia, czułości, tym samym niepokoju dotyczącym sensu, czyli o tym wszystkim, co sztuka zawsze starała się odzwierciedlać i reprezentować”.

Natomiast od 20 kwietnia do 24 listopada w Więzieniu dla Kobiet Giudecca prezentowany będzie projekt pt. „Moimi oczami”. „To propozycja artystyczna, która dosłownie traktuje słowa Ojca Świętego, nawołującego do wyjścia i spojrzenia »prosto w oczy«, zapraszając zwiedzających do zwrócenia uwagi na te rzeczywistości, które często postrzegane są jako poboczne i które często pozostają poza debatą kulturalną” – wyjaśnia „Avvenire”.

60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji towarzyszyć będzie 30 oficjalnych wydarzeń, a w programie głównym weźmie udział 331 artystów i kolektywów. Tegoroczny tytuł Biennale w Wenecji brzmi: „Stranieri Ovunque / Foreigners Everywhere” (Obcokrajowcy są wszędzie), a został zaczerpnięty z cyklu prac kolektywu Claire Fantaine, powstających od 2004 r., natomiast samo wyrażenie pochodzi wprost od nazwy turyńskiego kolektywu, który na początku XXI w. walczył z rasizmem i ksenofobią we Włoszech.