24 maja: Módlmy się za Chiny

BP KEP/jad

publikacja 18.05.2011 17:22

Kościół w Chinach, zwłaszcza w tym czasie, potrzebuje modlitwy Kościoła powszechnego - zwraca uwagę papież Benedykt XVI. Szczególną okazją do włączenia się w modlitwę będzie obchodzony we wtorek, 24 maja, Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.

Chiny Roman Koszowski/Agencja GN Chiny

Papież Benedykt XVI po raz kolejny zaapelował o modlitwę za Kościół w Chinach podczas audiencji generalnej w środę, 18 maja. Wobec zapowiedzi władz komunistycznych ChRL, które bez mandatu papieskiego chcą udzielić sakry nowym biskupom, Ojciec Święty prosi katolików o modlitwę. Jak podkreśla, „poprzez modlitwę możemy wyprosić, aby Kościół w Chinach pozostał jeden, święty, katolicki, wierny i wytrwały w doktrynie i
dyscyplinie Kościoła”. Papież mówi o Kościele w Chinach, że „zasługuje on na naszą miłość”.

Od 2007 r. z inicjatywy Ojca Świętego Benedykta XVI w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, czczonej w chińskim sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju, obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.

W Polsce w wielu miejscach zaplanowano na 24 maja spotkania modlitewne w tej intencji. Odbędą się one m.in. w Warszawie w kościele seminaryjnym
na Krakowskim Przedmieściu o godz. 18.30, w Poznaniu w kościele Najświętszego Zbawiciela o godz. 19.00 i w Łodzi w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 18.30.

W tych trzech miastach już w najbliższą niedzielę, 22 maja, odbędą się happeningi pod hasłem „Mejd in Czajna”. Akcję organizuje Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie. Na największych planszach w Polsce będzie można zagrać w chińczyka na ulicy. – Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę Polaków na trudną sytuację chrześcijan w Chinach, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary – mówi Marcin Skłodowski z Diakonii Misyjnej. Podczas happeningu oprócz gry w ulicznego chińczyka będzie
można wziąć udział w quizach, konkursach, posmakować chińskich ciasteczek z niespodzianką, a także zmierzyć się w zawodach w jedzeniu pałeczkami. Happeningi rozpoczną się 22 maja o godz. 16.00 w Warszawie nieopodal kościoła akademickiego św. Anny, w Poznaniu w Parku Mickiewicza, a w Łodzi w Centrum Handlowym Manufaktura.

Ruch Światło-Życie od kilku lat jest szczególnie związany z Kościołem w Chinach. W najbliższe wakacje po raz trzeci będzie gościł na rekolekcjach oazowych młodzież z diecezji Handan, a w tym roku dołączy do nich także grupa studentów z Szanghaju. – Niedzielne happeningi będą też okazją do szukania osób, które mogłyby zasponsorować kolejny kilometr zbliżający Chiny do Polski – mówi Skłodowski. Oazowicze liczą na pomoc ofiarodawców i sponsorów gotowych pokryć koszty przyjazdu do
Polski i trzytygodniowego pobytu młodzieży z Dalekiego Wschodu.

Jak poinformowało w ostatnich dniach Radio Watykańskie, chińskie władze zaostrzają politykę nie tylko w stosunku do podziemnych wspólnot chrześcijańskich, ale także do Kościoła „oficjalnego”. Wspólnoty katolickie w Szanghaju otrzymały oficjalny zakaz od funkcjonariuszy chińskiego urzędu bezpieczeństwa publicznego i nie będą mogły udać się do narodowego sanktuarium maryjnego w Sheshan na modlitwy z okazji Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach.

W połowie kwietnia w Watykanie spotkała się Komisja ds. Kościoła Katolickiego w Chinach. W opublikowanym dokumencie zauważono ogólny klimat dezorientacji i niepokoju o przyszłość, cierpienia niektórych okręgów kościelnych pozbawionych pasterzy, wewnętrzne podziały w innych, ale mowa też o żywej wierze i ofiarnym zaangażowaniu duchownych i świeckich w pracę charytatywną i duszpasterską. Na zakończenie obrad z członkami tej komisji spotkał się Benedykt XVI. Ponowił apel do całego Kościoła, aby 24 maja obchodzono jako dzień szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach.