Reagujmy na prześladowania w Chinach

publikacja 20.04.2011 08:43

Wobec aresztowań, które dotknęły w ostatnich dniach 216 chińskich chrześcijan, poseł PiS do PE Konrad Szymański przekazał interpelację do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej Unii Europejskiej, Catherine Ashton oraz wniosek o debatę w tej sprawie.

Reagujmy na prześladowania w Chinach Romek Koszowski/Agencja GN Ekspozycje na Wielkim Murze

„Powszechne i arbitralne zatrzymania, odrzucenie prawa do miejsca kultu, naruszenie wolności zgromadzeń, wolności słowa i innych podstawowych praw dowodzą najsilniejszych od lat prześladowań chrześcijan oraz kościołów w Chinach” – czytamy m.in. w interpelacji posła Prawa i Sprawiedliwości, która może posłużyć także, jako podstawa debaty.

Poseł PiS w Parlamencie Europejskim wnioskuje o debatę pilną, która mogłaby się odbyć 12 maja w Strasburgu. Konrad Szymański w zgłoszonej interpelacji domaga się poruszenia tej sprawy w ramach Dialogu Praw Człowieka UE-Chiny, umieszczenia problematyki wolności religijnej w ramach Szczytu UE-Chiny, który ma mieć miejsce w czasie trwania polskiej prezydencji oraz wydania deklaracji Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej w tej sprawie.