Zmienia się świat misji, coraz więcej świeckich

VATICANNEWS.VA |

publikacja 19.10.2022 20:09

Misja Kościoła musi być kontynuowana, ponieważ nakazał ją nam sam Pan Jezus. Zmienia się jednak jej charakter. Coraz większą rolę odgrywają w niej ludzie świeccy, a nawet rodziny. Zwraca na to uwagę abp Giampietro Dal Toso, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych.

Zmienia się świat misji, coraz więcej świeckich Henryk Przondziono / Foto Gość Misja wynika z polecenia, które Kościół otrzymał od Pana Jezusa i wypełnia je nieprzerwanie na przestrzeni wieków.

Tradycyjnie już październik jest miesiącem poświęconym propagowaniu ewangelizacji i pomocy dla misjonarzy. Jego kulminacją będzie Światowy Dzień Misyjny, który przypada w przyszłą niedzielę.

Rozmawiając z papieską rozgłośnią o zmianach, jakie zachodzą w działalności misyjnej, abp Dal Toso wskazuje m.in. na rolę mediów, w tym cyfrowych, które mają wpływ na współczesnego człowieka i to nie tylko w krajach zachodnich, lecz na całym świecie. Ważnym narzędziem duszpasterskim, zwłaszcza w krajach misyjnych są katolickie radia. W wielu wypadkach jest to jedyny sposób, by dotrzeć do wiernych. Abp Dal Toso przyznaje, że media, zwłaszcza cyfrowe, same w sobie nie są rozwiązaniem, ale stanowią cenną pomoc, mogą skłonić do myślenia czy stworzyć okazję do spotkania z Panem Bogiem.

„Misja wynika z polecenia, które Kościół otrzymał od Pana Jezusa i wypełnia je nieprzerwanie na przestrzeni wieków. Dziś natomiast zmieniły się okoliczności, zwłaszcza kulturowe. Zmienia się także sposób prowadzenia misji. Misja nadal opiera się na poleceniu Chrystusa, by głosić Ewangelię i tworzyć nowe wspólnoty chrześcijańskie. Zmienia się forma, w jakiej jest to dziś realizowane. W świecie misyjnym rośnie przede wszystkim obecność osób świeckich, a także rodzin. Z drugiej strony zmniejsza się liczba księży i zakonników. Misja się zmienia, bo nie jest już po prostu jednokierunkowa z północy na południe, ale ma 360 stopni. Jest to misja, która musi przeniknąć do innego środowiska kulturowego niż to sprzed pięćdziesięciu lat. I dotyczy to nie tylko krajów zachodnich. Środowisko kulturowe zmieniło się również na obszarach misyjnych: kultura cyfrowa przekształca sposób życia na wszystkich szerokościach geograficznych. Misja zmienia się również w tym sensie, że nawet na terytoriach o długiej tradycji chrześcijańskiej istnieje potrzeba ponownego odrodzenia i umotywowania tej historii poprzez nowe głoszenie wiary.“