Katecheci ze wskazówkami na nowy rok szkolny

ks. Przemysław Pojasek

publikacja 30.08.2022 09:39

W czasie diecezjalnej pielgrzymki do sanktuarium MB Strażniczki Wiary Świętej nauczyciele religii dostali kilka rad.

Biskup podziękował katechetkom przechodzącym na emeryturę. Wśród nich jest Małgorzata Wawszczyk. ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość Biskup podziękował katechetkom przechodzącym na emeryturę. Wśród nich jest Małgorzata Wawszczyk.

 Jako pierwszy 27 sierpnia zabrał głos bp Marek Mendyk, który przez wiele lat jeszcze w diecezji legnickiej, a później z ramienia Konferencji Episkopatu Polski był odpowiedzialny za nauczanie i wychowanie młodych. Sięgając do słowa Bożego, biskup świdnicki zachęcał do przyjrzenia się powołaniu realizowanemu przez katechetów.

- Bóg ukazuje swoje dziwne upodobania: Jego uwaga skupia się bardziej na ludziach słabych i ubogich niż na mocnych i bogatych. Jest to logika spójna z tym, co zostało pokazane w osobie ukrzyżowanego Syna Bożego. „Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, aby jak to jest napisane, «w Panu się chlubił ten, kto się chlubi»”. To także dowód na to, że nikt nie może się chełpić przed Bogiem, nikt nie może wywyższać się nad innych z racji posiadanych tytułów, zasług czy przywilejów - podkreślał.

Na koniec Mszy św. podziękował Renacie Łuczak i Małgorzacie Wawszczyk, które w tym roku przechodzą na zasłużoną emeryturę, oraz Joannie Malinowskiej, Annie Matule i Teresie Mazik za 25 lat pracy w szkole. Powitał także nowych nauczycieli religii: Monikę Drewniak. Agnieszkę Janus, Monikę Nastawską, Urszulę Smolińską i Joannę Szkudlarek.

Przedstawiciele grona katechetycznego podziękowali biskupowi i obecnym kapłanom za ich troskę o wychowanie i kształtowanie w wierze dzieci czy młodzieży. Wyróżnili ks. Marka Korgula, który po 18 latach odchodzi z Wydziału Katechetycznego (więcej: Podziękowali ks. Markowi Korgulowi za 18 lat pracy).

W programie znalazła się także prelekcja prof. dr hab. Anny Zellmy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która mówiła o towarzyszeniu katechizowanym w procesie wszechstronnego rozwoju. Podkreślała, że praca katechety nie kończy się w szkole, ale sięga także życia parafialnego.

Wskazówek udzielił również ks. Korgul, przypominając o konieczności zapisania dzieci na katechezę w szkole.

- Należy to uczynić przy zapisie dziecka do przedszkola lub klasy I szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej. Rodzice muszą wiedzieć, że zorganizowanie przez placówkę zajęć z religii nie dokonuje się automatycznie - wraz z zapisem dziecka, ale musi być wyrażona na piśmie wola rodzica lub prawnego opiekuna. Coroczne zbieranie przez szkoły takich deklaracji jest nadużyciem i niejednokrotnie sugeruje zmianę decyzji o udziale w zajęciach z religii - dodał.

Zachęcał też do udziału w diecezjalnych spotkaniach katechetów i różnych formach doskonalenia zawodowego, prowadzenia jakieś formy katechezy parafialnej i podejmowania działań o charakterze religijnym. Podał też daty najważniejszych wydarzeń w roku jaki są: XXXIII Olimpiada Teologii Katolickiej, XII Tydzień Wychowania czy XIX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów.