Radykalny zapis

GN 29/2022 |

publikacja 21.07.2022 00:00

„Nocnego podróżnika” nie należy przeczytać w jedną noc. Chyba, że chodziłoby o przeżywaną przez czytelnika jedną duchową noc, ta przecież stanowi kanwę wszystkich pism świętego Karola de Foucauld, obywatela pustyni.

Karol de Foucauld, 
Dziennik duchowy. 
Nocny podróżnik, 
przeł. Marcin Masny, 
Gliwice 2022, ss. 310 Karol de Foucauld, Dziennik duchowy. Nocny podróżnik, przeł. Marcin Masny, Gliwice 2022, ss. 310

To zbiór zapisków z okresu pielgrzymek do Rzymu, życia w Nazarecie, Béni-Abbès i Tamanrasset, obejmujących lata 1888–1916, który – jak we wprowadzeniu zaznacza postulator procesu beatyfikacyjnego – „nie służy zaspokojeniu czczej, czysto akademickiej ciekawości, lecz ma pomóc czytelnikowi w czerpaniu korzyści duchowej z nauki w szkole brata Karola od Jezusa”. Bardzo istotne jest, że teksty te pozwalają umieścić świętego w kontekście duchowym epoki, w której żył, co powinno ochronić odbiorców przed zniekształceniem jego przesłania. Czy istnieją jeszcze chrześcijanie, którzy napisaliby o muzułmańskiej rodzinie młodego Tuarega, Ouksema, towarzyszącego Karolowi w podróży do Francji tak otwarcie: „Ze strony bliskich Ouksema okazywane jest mi ogromne uczucie i zaufanie. Kiedy dojdą do myślenia, że w sprawach religii rzeczą najpewniejszą będzie dla nich wierzyć jak ja?”.

Dziennik duchowy kanonizowanego niedawno de Foucauld jest lekturą, z której pożytek odnieść może każdy, bez względu na stopień duchowego rozwoju i literackie upodobania. Jest i poezja – „Nauczę się od Was milczeć,/ Przemykać w ukryciu przez ziemię/ Jak nocny podróżnik” – i sporo wartościowych wskazówek, jak choćby te dla kierowników duchowych, którzy powinni pamiętać, że „jedynym zadaniem kierowników ma wcale nie być naginanie dusz do ich ulubionej metody i do ich własnej drogi, lecz uważne badanie tej drogi, na której Bóg prowadzi dusze. Jeśli zaś kierownicy nie potrafią jej wyśledzić, niech zostawią dusze i dadzą im spokój”.

Zarówno życie Karola, jak i jego pisma były bardzo radykalne. Radykalny, nieupiększony i szczery jest też zapis jego wędrówki – nocą przez pustynię. Warto się na nią wybrać.

ks. Adam Pawlaszczyk

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.