USA. Sąd Najwyższy przyznaje, że na boisku można się modlić

baja /Avvenire

publikacja 28.06.2022 19:50

Amerykański Sąd Najwyższy orzekł w wydanym niedawno wyroku, że jedna ze szkół naruszyła pierwszą poprawkę do konstytucji, zwalniając trenera, który modlił się na boisku po każdym meczu.

USA. Sąd Najwyższy przyznaje, że na boisku można się modlić Avvenire /FB Trener Kennedy po meczu.

Do zwolnienia licealnego trenera doszło w kwietniu w Waszyngtonie. „Pytanie do Sądu Najwyższego brzmiało, czy modlitwy trenera Josepha Kennedy’ego były chronione prawem do wolności religijnej z pierwszej poprawki czy też naruszały samą pierwszą poprawkę, promując jedną religię” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.

Proces z pozwu Kennedy przeciwko Bremerton School District ruszył 25 kwietnia. Wniósł go sam trener drużyny z liceum w pobliżu Seattle, który miał zwyczaj przyklękać na boisku, by „dziękować Bogu za każde spotkanie, zarówno w przypadku zwycięstwa, jak i porażki”.

Kennedy został zwolniony ze szkoły po tym, jak upominano go wcześniej, by nie mieszał sportu z religią. „I jest to paradoks, ale obie strony argumentują, choć z przeciwnych stron, że przypadek ten dotyczy wolności wiary. Były asystent trenera piłki nożnej z Bremerton High School powiedział amerykańskiej telewizji ESPN, że nigdy nie chciał stać się symbolem prawicy religijnej ani żeby jego nazwisko wymieniali politycy, w tym senator Ted Cruz i były prezydent Donald Trump” – relacjonuje „Avvenire”.

Kelly Shackelford, szef First Liberty Institute, który reprezentował trenera, zaznaczył, że wygrana Kennedy’ego byłaby „wygraną wszystkich”. W USA rozgorzał spór. Przeciwnicy zwracali uwagę, że trener prosił o możliwość modlitwy w samotności i ciszy, a skoro robił to na środku boiska, na oczach wszystkich, to „jego publiczny gest i status lidera stanowiły formę presji na uczniów, niezależnie od ich wiary i ich woli modlitwy”.

To już drugi raz, gdy sprawa J. Kennedy’ego trafiła do Sądu Najwyższego. W 2018 r. sędziowie odmówili rozpatrzenia jego przypadku, choć czterech z nich – Samuel Alito, Clarence Thomas, Neil Gorsuch i Brett Kavanaugh – wyrazili przychylność w stosunku do trenera.