Biskup z Ukrainy: Wojna zamienia miłość w nienawiść

KAI |

publikacja 23.05.2022 10:40

Wojna zamienia miłość w nienawiść, niszczy relacje społeczne - mówi bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie.

Biskup z Ukrainy: Wojna zamienia miłość w nienawiść EPA/STEPAN FRANKO Krewni i przyjaciele biorą udział w ceremonii pogrzebowej ukraińskiego żołnierza, który zginął w akcji, w małym mieście Rozdilna w obwodzie odeskim na Ukrainie

Biskup gościł w parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Opowiedział o mężczyźnie, który systematycznie wyjeżdżał na wojnę na wschodnią Ukrainę. Wracał, po czym znowu wyjeżdżał. Jego żona nie była w stanie tego wytrzymać, ponieważ bała się, że w końcu dojdzie do takiej sytuacji, że mąż nie wróci.

- Wtedy on jej powiedział, żeby cieszyła się teraźniejszością. Zapytał, czy wierzy w życie wieczne, bo jeśli tak, to nawet jeśli on zginie, to kiedyś spotkają się w niebie. Wiara pozwoliła tej kobiecie wyciszyć się, uspokoić. Ona zrozumiała, że tak musi być. Wiara sprawiła, że trudna osobista sytuacja nie rozbiła jej psychicznie i duchowo - relacjonował bp Zmitrowicz.

Duchowny podziękował za wszystko, co Polska obecnie robi dla Ukrainy, za wszystkie formy pomocy i wsparcia. Zapowiedział utworzenie w diecezji ośrodka, w którym leczona będzie trauma wojenna. Na pomoc będą mogły liczyć osoby poranione przez wojnę fizycznie, psychicznie i duchowo.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Po Mszach św. sierpczanie mogli wrzucić ofiarę do puszki na utworzenie takiego ośrodka.

Bp Radosław Zmitrowicz OMI (ur.1962) w 1981 roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1989 roku z rąk bp. Stanisława Napierały. Przez kilka lat pracował w Poznaniu oraz w niższym seminarium oblackim w Markowicach. W latach 1997-2000 pracował w Turkmenistanie, a w kolejnych latach pracował duszpastersko na Ukrainie. W 2006 został przełożonym zakonnej delegatury.

29 listopada 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej, ze stolicą tytularną Gypsaria. Sakry w katedrze kamieniecko-podolskiej udzielił mu 9 lutego 2013 roku bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Na terenie tej diecezji mieszka około 200 tysięcy katolików.

Przeczytaj też: