Papież: Wojna na Ukrainie zagraża całemu światu

PAP |

publikacja 06.05.2022 13:15

Papież Franciszek powiedział w piątek, że wojna na Ukrainie "zagraża całemu światu" i musi "przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła". Zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju".

Papież: Wojna na Ukrainie zagraża całemu światu PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Franciszek wezwał do głoszenia Ewangelii pokoju.

Podczas audiencji w Watykanie dla Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan papież stwierdził: "Zanim jeszcze zakończył się kryzys sanitarny, cały świat stanął wobec konieczności zmierzenia się z nowym tragicznym wyzwaniem - trwającą wojną na Ukrainie".

"Po zakończeniu drugiej wojny światowej nie brakowało regionalnych wojen i to dlatego często mówiłem o trzeciej wojnie światowej w kawałkach, rozsianej trochę wszędzie" - dodał.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

Następnie zauważył: "Pomyślmy o Rwandzie 25 lat temu, o Birmie. Ale one są daleko, nie widzimy ich. Ta dzisiejsza jest blisko i sprawia, że reagujemy".

"Ta wojna, okrutna i bezsensowna, ma większy wymiar i zagraża całemu światu, nie może nie przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła" - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że należy zastanowić się, co zrobiły Kościoły i co mogą zrobić, by przyczynić się do rozwoju "wspólnoty światowej" w duchu braterstwa i przyjaźni społecznej.

"Dzisiaj, w obliczu barbarzyństw wojny, należy podsycać pragnienie jedności" - wskazał papież. Jego zdaniem "lekceważenie podziałów między chrześcijanami, z przyzwyczajenia czy rezygnacji, oznacza zatruwanie serc, które użyźnia teren pod konflikty".

Franciszek zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju, która rozbraja serca".