Dobre Media na areopagu świata

Katarzyna Matejek

publikacja 27.01.2022 22:52

Msza św., koncert, film i nagroda "Przyjaciel Dziecka" - tak świętowały swój jubileusz Dobre Media.

Dobre Media na areopagu świata Katarzyna Matejek /Foto Gość Ks. Witwicki z nagrodą "Przyjaciel Dziecka" przyznaną przez TPD w Koszalinie.

W kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie 27 stycznia odbyła się jubileuszowa Msza św. z okazji 10-lecia Dobrych Mediów Nowej Ewangelizacji. Liturgii, która zgromadziła pracowników, wolontariuszy i sympatyków fundacji przewodniczył bp Edward Dajczak.

Mówiąc o planach Boga, którego wybór pada na ludzi zdolnych do służby, bp Dajczak powiedział w homilii o niebezpieczeństwie przywłaszczania sobie tego, co jest domeną Boga. Wskazał, że Dobre Media będą dobrymi o tyle, o ile będą trwały nie we własnym "ja", ale w "my" Kościoła.

– Dobre Media są potrzebne, bo światło trzeba pokazać, nie można go schować pod łóżkiem, ono musi być widoczne – powiedział biskup świadomy, że zmienia się narracja świata, że niektóre słowa stają się niezrozumiałe, że nadszedł czas obrazów.

– Dobre Media są na areopagu tego świata. Stają wobec tych, których w murach świątyni być może nigdy nie spotkamy – stwierdził hierarcha, przytaczając pewne świadectwo nawrócenia przez obraz z relacji telewizyjnej i namawiając do duchowego wysiłku, by ukazać własnym życiem blask Ewangelii.

Galę jubileuszową w auli CEF otworzył koncert Małgorzaty Hutek i Karola Makowskiego – duetu wokalistyki i pianistyki jazzowej. Artyści wykonali utwory inspirowane Pismem św., głównie Księgą Psalmów. Wśród kompozycji znalazł się psalm wykonany w języku hebrajskim. Humorystycznym akcentem wieczoru był krótki film o działalności zespołu produkcyjnego Dobrych Mediów, w którym oprócz obrazków z licznych tras można było poznać życie ekipy filmowej w liczbach. A składają się na nie: niezliczona ilość wypitej kawy, 918 nieprzespanych nocy, 500 tysięcy przejechanych kilometrów, 200 odwiedzonych miast, miasteczek i pól oraz… kilkanaście warsztatów samochodowych.  A także 3 tysiące opublikowanych plików video i 30 milionów odsłon w internecie.

Ks. Krzysztof Witwicki, prezes fundacji Dobre Media, przekonał się przez te lata, że wcale nie dostęp do najnowocześniejszego sprzętu stanowi o powodzeniu projektu diecezjalnej telewizji internetowej. – Potrzeba ludzi posiadających wiedzę, zapał i gorące serce. I to są właśnie wszyscy tworzący Dobre Media – powiedział, wymieniając współpracowników, wolontariuszy, darczyńców.

Podczas gali bp Dajczak wspomniał rodzenie się projektu, z którym zgłosił się do niego przed ponad dekadą ks. Witwicki. – Myślenie o Dobrych Mediach mnie przekonywało, ale kiedy ks. Krzysiu zaczyna opowiadać o tym, co należy połączyć z czym i dlaczego, to oczywiście wtedy już nie wiem, o co chodzi. Ale potem to działa! – przyznał biskup i dziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie diecezjalnej telewizji. – Mamy pełną świadomość, że cudem jest, że tego wszystkiego udało się dokonać.


Więcej w najnowszym, 5 numerze "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".