Oaza to nie tylko rekolekcje

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 29.12.2021 18:48

Przekonują się o tym uczestnicy Oazy Rekolekcyjnej Diakonii, którzy kilka ostatnich dni w roku postanowili spędzić wspólnie w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Oaza to nie tylko rekolekcje ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Uczestniczka diakonii misyjnej w Kenii.

Do Koszalina przyjechało ponad 30 osób reprezentujących gałąź młodzieżową Ruchu Światło-Życie oraz rodzinną, czyli Domowy Kościół.

Są to osoby z filii poznańskiej, obejmującej swoim zasięgiem diecezje: koszalińsko-kołobrzeską, szczecińsko-kamieńską, zielonogórsko-gorzowską, kaliską, poznańską i włocławską.

Oaza to nie tylko rekolekcje   ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Uczestnicy grudniowej ORD w koszalińskim CEF.

- Oaza Rekolekcyjna Diakonii, są to rekolekcje, które kończą formację podstawową w Ruchu Światło-Życie, pokazując perspektywą posługi w nim i, szerzej, w Kościele - wyjaśnia ks. Adrian Put, prowadzący, który na co dzień jest moderatorem diecezjalnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz moderatorem filialnym.

W ruchu działają bowiem różne diakonie, np. liturgii, ewangelizacji, modlitwy, życia, komunikowania społecznego, czy wyzwolenia

- W każdej diecezji wygląda to trochę inaczej. Są też diakonie bardziej specjalistyczne, które występują rzadziej, np. diakonia misyjna. Daje ona możliwość wyjazdu i posługi w Kościele powszechnym. Ruch Światło-Życie ma taką placówkę misyjną np. w Kenii - mówi ks. Adrian Put.

- Szukałam swojego miejsca w ruchu i zawsze diakonia misyjna była dla mnie pociągająca. Uznałam, że powinnam się zaangażować. Po roku przygotowań wyjechałam do Kenii. Czas spędzony tam otworzył mi oczy i perspektywy - mówi Ula, która do Koszalina przyjechała z Żagania.

Jak przyznaje ks. Adrian Put, w Ruchu Światło-Życie myśli się także o nowych diakoniach, które odpowiadałyby współczesnym trendom i zapotrzebowaniu na zaangażowanie się.

- Ostatnio dużo w ruchu mówi się np. o tzw. ekologii integralnej w oparciu o encyklikę papieża Franciszka "Laudato si". Odkrywamy, że wiele jej założeń już jest w naszym programie formacyjnym. Być może więc w przyszłości powstanie w ramach ruchu diakonia ekologii integralnej. W Krościenku, gdzie znajduje się serce ruchu, już powstaje specjalne centrum ekologii integralnej, czyli budynek na 120 miejsc, z całym zapleczem, który będzie służył tej działalności - mówi duszpasterz.

Oaza to nie tylko rekolekcje   ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Z uczestnikami ORD spotkał się bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

W środę 29 grudnia uczestników ORD odwiedził bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Ruchu Światło-Życie.

Biskup podkreślił rolę zaangażowania w ruchu szczególnie w kontekście kryzysu wiary, który dotyka dzisiaj wielu ludzi Kościoła, w tym także członków ruchu.

- Trudno jest żyć duchem wiary w wyizolowaniu. Potrzeba nam wsparcia wspólnoty. Przykładem może być dla nas św. Tomasz Apostoł, który swój kryzys wiary przetrwał właśnie dzięki wspólnocie. Można powiedzieć, że wspólnota go przytrzymała, dzięki czemu wytrwał - mówił biskup.