Słowacja: Kościół prosi o złagodzenie restrykcji

KAI |

publikacja 08.12.2021 19:20

Metropolita bratysławski rozmawiał dziś z szefem rządu o sytuacji pandemicznej, zwłaszcza w związku z obowiązującym obecnie lockdownem.

Sakntuarium w słowackiej Levocy Marek Piekara /Foto Gość Sakntuarium w słowackiej Levocy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolenský zwrócił się do premiera Eduarda Hegera z prośbą episkopatu o umożliwienie publicznego uczestnictwa w nabożeństwach, z zachowanie niezbędnych ograniczeń. Metropolita bratysławski rozmawiał dziś z szefem rządu o sytuacji pandemicznej, zwłaszcza w związku z obowiązującym obecnie lockdownem – podało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Słowacji.

Przewodniczący episkopatu omówił z premierem obecną debatę społeczną na temat praw człowieka, do których z natury należy także prawo do wyznawania swej wiary. Omówili reakcje, które towarzyszyły powszechnemu zamykaniu kościołów w społeczeństwie i stwierdzili, że celem negocjacji nie powinna być reakcja na wywoływane emocje, lecz skuteczny sposób poszanowania wolności religijnej jako istotnej części życia społecznego, także w sytuacji pandemii . Arcybiskup wyraził nadzieję, że świadomość ta będzie trwałym elementem rozważań w kolejnych krokach podejmowanych przez funkcjonariuszy publicznych państwa.

Od 24 listopada na Słowacji we Msza św. może brać udział maksymalnie sześć osób. Są to zatem jedynie ci, którzy są potrzebni podczas odprawiania Mszy św. Możliwa jest jednak indywidualna opieka duszpasterska.