Abp Gomez do episkopatu USA: naszym celem jest ewangelizacja

Krzysztof Bronk

VATICANNEWS.VA |

publikacja 01.12.2021 17:47

Amerykańskie społeczeństwo traci swą judeochrześcijańską tożsamość. Amerykanie gdzie indziej szukają sensu i perspektyw. W takiej sytuacji Kościół musi sobie przypomnieć o swej misyjnej tożsamości, aby dzielić się z poszukującymi Ewangelią. Wskazał na to przewodniczący Episkopatu USA podczas obrad amerykańskich biskupów.

abp Jose Gomez InkWeaverAtHeart / CC-SA 4.0 abp Jose Gomez

Abp Jose Gomez skupił się wyzwaniach wynikających z postępującej sekularyzacji. Podkreślił, że w takiej sytuacji Kościół musi pamiętać, że jego głównym celem jest ewangelizacja.

W obradach wziął też udział nuncjusz apostolski w Waszyngtonie. Zwrócił uwagę na rozpoczęty proces synodalny. Zastrzegł, że nie chodzi w nim o walkę polityczną czy zmianę doktryny, lecz o to, by zastosować nauczanie Kościoła do aktualnej sytuacji. Proces ten zakłada słuchanie, spotkanie i wspólne podążanie po drodze zakorzenionej w Tradycji i zainspirowanej przez Ducha Św.

Papieski przedstawiciel wskazał też na potrzebę zachowania jedności między katolikami. Kościół podzielony nigdy nie będzie mógł prowadzić ludzi do jedności, której pragnął Chrystus – dodał abp Christoph Pierre.