Co się dzieje z Kościołem?

Franciszek Kucharczak

GN 43/2021 |

publikacja 28.10.2021 00:00

Jeśli ktoś szuka całościowego spojrzenia na rzeczywistość dzisiejszego Kościoła, to „Prawda. Raport o stanie Kościoła” jest taką pozycją.

Kard. Gerhard Müller w rozmowie z Martinem LohmannemPrawda. Raport o stanie KościołaWydawnictwo AAKraków 2021ss. 464 Kard. Gerhard Müller w rozmowie z Martinem LohmannemPrawda. Raport o stanie KościołaWydawnictwo AAKraków 2021ss. 464

Najwyższą kompetencję gwarantuje autor wypowiedzi kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Książka ma formę wywiadu, który przeprowadził publicysta i teolog katolicki Martin Lohmann. Nie jest to zatem zbiór autorytatywnych wypowiedzi kościelnego urzędnika, lecz prywatna rozmowa, w której duchowny mierzy się z tematami zajmującymi wielu katolików. Kardynał Gerhard Müller opowiada też o sobie. Towarzyszą temu krytyczna ocena procesów społecznych i religijnych oraz wskazanie dróg wyjścia.

„Chrześcijanom dzisiejszej doby potrzebne są hart ducha i męstwo w wierze. Bez wolnego od ograniczeń opowiedzenia się za życiem Europa umrze w kulturze śmierci” – przestrzega kardynał. Odnosi się do kwestii nadużyć seksualnych, do zamętu wywołanego przez relatywizm, uzasadnia wartość celibatu, porusza sprawę Tradycji i reformy liturgicznej, krytykuje niemiecką drogę synodalną. Komentuje także synod amazoński, wyjaśnia sens ekumenizmu i mówi o relacjach między katolikami a muzułmanami.

„Jeśli czegoś nie rozumiem, to powodem takiego stanu rzeczy nie jest nauczyciel czy Bóg, tylko ja sam” – zauważa hierarcha. Ta książka to znakomity sposób na to, żeby więcej rozumieć.