Modlitwa za umierających z nadziei

tg /Sant'Egidio

publikacja 14.09.2021 16:59

Tylko przez ostatni rok, chroniąc się przed wojną, przemocą i nędzą, na Morzu Śródziemnym i szlakach lądowych życie straciło 4071 osób. W szczególnym czasie, gdy dramat migrantów dotyka bezpośrednio również polskich granic, wspólnota Sant'Egidio już po raz 7. zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy.

Modlitwa za umierających z nadziei Jakub Szymczuk /Foto Gość 24.09.2015 Lesbos, Grecja. Imigranci i uchodźcy.

Sufiana, Serveta i Mehdi mieli po 17 lat. Uciekali z Iranu. Utonęli w rzece Ewros na granicy między Turcją a Grecją. Tylko przez ostatni rok, chroniąc się przed wojną, przemocą i nędzą, na Morzu Śródziemnym i szlakach lądowych życie straciło 4071 osób.

W szczególnym czasie, gdy dramat migrantów dotyka bezpośrednio również polskich granic, Wspólnota Sant'Egidio już po raz 7. zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw "Umrzeć z nadziei" wymieniane będą ich imiona i krótkie historie.

Tydzień Modlitwy za Uchodźców "Umrzeć z nadziei" rozpocznie się 26 września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, i potrwa do 3 października. "Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych" - napisał w swoim orędziu papież Franciszek. "Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (...) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (...) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my" - zaapelował Ojciec Święty.

Modlitwy "Umrzeć z nadziei" odbywać się będą w całej Polsce. Ekumenicznemu nabożeństwu w Warszawie 28 września o godz. 19 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami. Wierni zgromadzą się przy krzyżu wykonanym z drewna łodzi migrantów rozbitych u wybrzeży Lesbos, przywiezionym przez członków wspólnoty Sant'Egidio, którzy już po raz drugi towarzyszyli uchodźcom na tej greckiej wyspie podczas "solidarnych wakacji".

Wspólnota Sant'Egidio zachęca diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. "W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską" - napisał przewodniczący radzie bp Krzysztof Zadarko w komunikacie odnoszącym się do sytuacji na naszej wschodniej granicy. Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa "Umrzeć z nadziei" można otrzymać, pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

Bieżące informacje na temat Tygodnia Modlitwy za Uchodźców dostępne są na proflu FB.

Nabożeństwo w intencji uchodźców "Umrzeć z nadziei" organizowane jest przez wspólnotę Sant'Egidio od 2015 roku. W Europie trwał wówczas największy, jak dotąd, kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób. Od 1990 r. w "podróżach nadziei" do Europy życie straciło 43 390 uchodźców, kolejnych kilkanaście tysięcy uznaje się za zaginionych.

Wspólnota Sant'Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa - bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i innych europejskich krajów oraz sprawną integrację uchodźców. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością są także w innych miastach.