Arcybiskup renesansu…

Agata Puścikowska

Nowy numer 33/2021 |

publikacja 19.08.2021 00:00

Abp Henryk Hoser odszedł do domu Ojca.

Arcybiskup renesansu… Jakub Szymczuk /foto gość

Trudno napisać: „Zmarł arcybiskup Henryk Hoser”. Trudno przyjąć czas przeszły, by w zaledwie kilku zdaniach nakreślić zupełnie niezwykłe życie niezwykłego człowieka. Mądrego kapłana, oddanego ludziom misjonarza, erudyty, osoby ciepłej i otwartej, a umiejącej stać na straży nauczania moralnego Kościoła. I wyjątkowego hierarchy, którego dorobek i wielkość będziemy dopiero zgłębiać. I którego w pełni zaczniemy zapewne doceniać dopiero teraz, stopniowo i wielopłaszczyznowo.

Dom rodzinny

Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie. Był synem Janusza i Haliny z Zabłońskich. Rodzina Hoserów była znana w Warszawie i na całym Mazowszu – zajmowała się od pokoleń ogrodnictwem. Gdy wybuchło powstanie warszawskie, w ogrodzie przy willi Hoserów urządzono magazyn broni powstańczej. Hoserowie wspierali walczących. Na początku sierpnia 1944 r. jednak ojciec i dziadek Henryka Hosera zginęli w czasie rzezi Woli. Po kapitulacji Warszawy rodzina wspierała ludność cywilną i żołnierzy polskich opuszczających zniszczone miasto, wynosząc im warzywa, owoce i – wbrew Niemcom – karmiąc wycieńczonych, nieomal umierających z głodu warszawian. Postawa rodziny, ale i dramatyczna śmierć bliskich były dla małego Henryka ważnym elementem formowania i dorastania. Zapewne kształtowały późniejsze wybory i życie.

Matka Henryka, wraz z niespełna dwuletnim synem, przeniosła się wcześniej do Pruszkowa. Była osobą bardzo wykształconą, kulturalną i elegancką, znała kilka języków obcych. W takiej atmosferze wychowywała syna. Po wojnie Henryk ukończył w Pruszkowie szkołę podstawową, a później liceum. Po maturze zdał na Akademię Medyczną w Warszawie. Studia skończył w 1966 roku. Rozpoczął pracę zawodową i był świetnie zapowiadającym się lekarzem, który łączył wiedzę z doskonałą intuicją lekarską. Do 1968 r. pracował w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej na stanowisku asystenta. Później kierował oddziałem internistycznym w szpitalu rejonowym w Ziębicach.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.