Nowa japońska tradycja

KAI |

publikacja 23.12.2010 14:28

W Japonii chrześcijanie stanowią zaledwie 1 proc. społeczeństwa. Pomimo niewielkiej liczby chrztów, przybywa sympatyków chrześcijaństwa.

Nowa japońska tradycja inoc / CC 2.0

W grudniu w całym kraju widoczne są świąteczne dekoracje – barwne iluminacje i ubrane choinki. W sklepach można kupić „Kurismas Ke-ki” (Christmas Cake), a w tle słychać świąteczne pieśni w wykonaniu chóru chłopięcego. Na ulicach pojawiają się także święci Mikołaje.

Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia jest zwyczajnym dniem pracy, czynne są wszystkie urzędy, szkoły i instytucje. Japończycy mają jednak zwyczaj świątecznych rodzinnych zjazdów.

– Boże Narodzenie to okazja, aby rodzina zebrała się i świętowała – mówi KAI s. Małgorzata Mazur FMM, misjonarka. Dodaje, że wielu Japończyków przychodzi 24 grudnia wieczorem do kościołów, nawet jeśli niewiele wiedzą o chrześcijaństwie. Zakochani celebrują w ten sposób swoją miłość. Czasem rodziny odwiedzają groby bliskich. W urzędach i firmach organizuje się Christmas Party.

Chrześcijańskie kościoły przygotowują się do 24 grudnia szczególnie starannie. W Tokio „modne” jest odwiedzenie nowoczesnego i największego jezuickiego kościoła św. Ignacego w Yotsuya. Z kolei w kościele dominikanów w modnej dzielnicy Shibuya tego wieczoru odprawiane są wyjątkowo 3 Msze św. Na pierwszej z nich o godz. 17.00 dzieci lub młodzież wystawiają Jasełka.

Japończycy nie od razu przejęli symbole Bożego Narodzenia. Choinka, symbol pokoju, w czasie II wojny światowej uważana była za „wrogą propagandę”, a za jej wystawienie w domu groziło więzienie.

Natomist warto odnotować, że w 1975 r. najdroższą choinkę wystawiła pewna firma jubilerska w Tokio. Oceniono ją na blisko trzy miliony dolarów.

Odchodząc od Japonii, na koniec warto wspomnieć, że w Indiach w roli choinek występują drzewka mango, które także dekoruje się ozdobami i słodkościami.