Wspólna droga

Beata Zajączkowska

GN 24/2021 |

publikacja 17.06.2021 00:00

Papież nadał nową formę Synodowi Biskupów. Na czym ona polega i do czego ma prowadzić?

Papież chce zaangażować w prace synodu nie tylko biskupów, ale cały lud Boży. Eric Vandeville /ABACA/pap Papież chce zaangażować w prace synodu nie tylko biskupów, ale cały lud Boży.

Kościół nie powinien się obawiać drogi synodalnej przy rozwiązywaniu swych problemów – mówił rok po swym wyborze Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación”. Przypomniał wówczas, że synod nie jest kościelnym parlamentem, lecz stanowi przestrzeń otwartą i chronioną przez Ducha Świętego; ważne jest, by chcieć Go słuchać z pokorą. Zanim niedawno papież nadał nową formę Synodowi Biskupów, aby dać większy głos ludowi Bożemu, kilkakrotnie wraz z całym Kościołem przeszedł tą „wspólną drogą”, bo właśnie to znaczy termin „synod”.

Według pomysłu papieża

By lepiej zrozumieć odmienność tego, co dopiero przed nami, warto powiedzieć kilka słów o tej instytucji, którą na stałe ustanowił papież Paweł VI krótko przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II. Synod Biskupów to ciało doradcze papieża, a jego spotkania mogą mieć charakter ogólny lub specjalny. Zgromadzenia ogólne dzielimy na zwyczajne, które dotyczą spraw związanych bezpośrednio z dobrem Kościoła powszechnego (Franciszek zwołał synod poświęcony młodzieży), i nadzwyczajne, które powołuje się dla omówienia pilnych spraw wymagających szybkiego rozwiązania (dwuetapowy w tym pontyfikacie synod był poświęcony rodzinie). Natomiast zgromadzenia specjalne, jak to ostatnie, które dotyczyło Amazonii, poruszają tematy dotyczące bezpośrednio jakiegoś regionu świata. Na tych czterech synodach Franciszek odcisnął swoje piętno, znacząco rozszerzając sposób przedsynodalnych konsultacji, tak by w namysł nad podejmowanymi tematami zaangażować nie tylko biskupów, ale jak najwięcej różnych środowisk i otworzyć większą przestrzeń wypowiedzi dla świeckich. Za historyczną uznano też jego ostatnią decyzję o mianowaniu kobiety podsekretarzem Synodu Biskupów. Została nim siostra Nathalie Becquart, ksawerianka z Francji, która jako pierwsza kobieta w historii będzie miała prawo do głosowania na synodzie (do tej pory kobiety były konsultorkami lub obserwatorkami.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.