Kilkuset pielgrzymów nie zostało wpuszczonych na uroczystości w Fatimie

PAP |

publikacja 13.05.2021 14:11

Kilkuset pielgrzymów, którzy przybyli do Fatimy na czwartkowe uroczystości 104. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości, nie zostało wpuszczonych na teren miejscowego sanktuarium maryjnego.

Kilkuset pielgrzymów nie zostało wpuszczonych na uroczystości w Fatimie Jakub Szymczuk

Jak poinformowała w komunikacie portugalska żandarmeria, już na godzinę przed rozpoczęciem przedpołudniowej mszy w sanktuarium, wyczerpany został limit pielgrzymów obecnych na głównym placu tego miejsca kultu maryjnego.

Zgodnie z decyzją rektoratu sanktuarium oraz regionalnych władz sanitarnych w rozpoczętych w środę późnym wieczorem obchodach w Fatimie mogło brać udział jedynie do 7,5 tys. pielgrzymów, czyli kilkanaście razy mniej wobec liczby pątników uczestniczących w tych wydarzeniach przed pandemią.

Setki pielgrzymów nie mogły również dostać się na prowadzony w środę późnym wieczorem na placu przed fatimską Kapliczką Objawień różaniec oraz mszę św.

Przewodzący rocznicowym obchodom kardynał Jose Tolentino Mendonca wezwał w czasie mszy wiernych, aby nie koncentrowali się na trudnościach, jakie niesie ze sobą koronakryzys. Zaapelował, aby w dobie pandemii i ograniczeń rozpocząć przemianę własnych serc.

Zobacz też: Co wiemy dzięki wywiadom z dziećmi z Fatimy?

Wskazując na potrzebę działań państwa na rzecz rosnącej liczby potrzebujących w okresie koronakryzysu portugalski hierarcha zaapelował też o odrodzenie duchowe poszczególnych obywateli oraz całych społeczeństw.

"Bez chleba nie jesteśmy w stanie przeżyć, ale nie żyjemy tylko samym chlebem" - podsumował kard. Mendonca.

Relacjonujące uroczystości w Fatimie portugalskie media przypominają o przypadającym w czwartek święcie Matki Boskiej Fatimskiej i 40. rocznicy rzymskiego zamachu na św. Jana Pawła II.

Odnotowują, że pochodzący z Polski papież po swoim cudownym ocaleniu był blisko związany z fatimskim przesłaniem modlitwy, nawrócenia i pokuty, a także z tym portugalskim sanktuarium.

Dołącz do naszej akcji: Mamie się nie odmawia - dziesiątka dla pokoju