Abp Paglia chwali wsparcie Bidena dla uwolnienia patentów na szczepionki

KAI |

publikacja 06.05.2021 20:42

Bardzo mądra decyzja.

Abp Vincenzo Paglia Wikipedia/PD Abp Vincenzo Paglia

„Bardzo mądrą decyzją” nazwał prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia decyzję prezydenta USA Joego Bidena o poparciu zawieszenia praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Włoski hierarcha uznał to za przejaw „spojrzenia planetarnego, a nie indywidualnego”. O uwolnienie patentów apelował wcześniej papież Franciszek.

W rozmowie z argentyńską agencją Telam abp Paglia tłumaczył, że potrzeba odstąpienia od praw własności patentów na szczepionki wynika obecnie nie tylko ze sprawiedliwości, ale z także z „interesu”, gdyż „wirus nie zna ani prawa, ani granic”.

Przypomniał, że papież Franciszek niejeden raz apelował o produkcję jak największej liczby szczepionek i ich dystrybucję wszystkim bez wyjątku. – Jestem za tym, aby na określony czas, aż wszyscy otrzymają szczepionkę, wprowadzić zawieszenie własności patentów – stwierdził prezes Papieskiej Akademii Życia. Dodał, że „dobro wspólne jest w tym przypadku wystarczającym powodem do zawieszenia słusznych praw naukowców”, którzy te szczepionki stworzyli.

Stany Zjednoczone, podobnie jak Unia Europejska, nie godziły się dotychczas na takie rozwiązanie pomimo braków w dostawach szczepionek w obliczu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem na świecie.

- Mamy do czynienia ze światowym kryzysem sanitarnym i nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-29 wymagają nadzwyczajnych środków zaradczych – wyjaśniła przedstawicielka USA w Światowej Organizacji Handlu (WTO) Katherine Tai. Zapowiedziała, że Stany Zjednoczone wezmą aktywny udział w negocjacjach prowadzonych w ramach WTO, aby doprowadzić do uwolnienia patentów na szczepionki.