Narodowe Czytanie Pisma Świętego na Jasnej Górze

KAI |

publikacja 18.04.2021 17:33

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce XIII Tydzień Biblijny.

Jasna Góra Roman Koszowski /Foto Gość Jasna Góra

Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się także na Jasnej Górze. W uroczystych celebracjach udział wzięli zaproszeni lektorzy, a wśród nich przedstawiciele służb medycznych walczący z koronawirusem. – Ewangelia jest duchowym tlenem w zmaganiach ze światem, fałszywymi ideami, w walce z pandemią, rozpaczą i cierpieniem – przypominano.

– Jednoczenie Polaków wokół Biblii to przypomnienie o zobowiązaniach chrzcielnych sprzed 1055 lat i programu Wielkiej Nowenny Prymasa Wyszyńskiego o wierności Kościołowi i Ewangelii – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce.

– Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego chcemy wezwać wszystkich ochrzczonych Polaków do miłości wzajemnej. Przypomnieć, że ona jest podstawowym warunkiem celebrowania Wieczerzy Pańskiej, bez niej sprawowanie Eucharystii jest niegodne – podkreślił biblista. Dodał, że tę miłość wzajemną daje Duch Święty, który z Ewangelii emanuje i napełnia duszę i rozum człowieka.

Motywem przewodnim tegorocznego czytania Pisma Świętego są słowa: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. To także temat całego roku duszpasterskiego, w którym rozważamy tajemnicę Ofiary Chrystusa, złożonej w Wieczerniku i na krzyżu.

– Ważne jest, abyśmy przede wszystkim świętowali niedzielę – mówił bp Antoni Długosz, który sprawował Mszę św. w kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Wyjaśnił, że podczas niedzielnej Eucharystii spotykamy się z Bożym Słowem podczas liturgii słowa i Chrystus uobecnia śmierć i zmartwychwstanie podczas każdej Mszy św. – A my, mając charyzmat apostolski i kapłański poprzez powszechne kapłaństwo, odprawiamy Mszę św. z kapłanem przewodniczącym, składając Bogu Ojcu, Chrystusa i samych siebie – zauważył.

Przypominał, że Pismo św. to żywe słowo Boga. „Pamiętajmy o tym, aby Pismo Święte było przewodnikiem naszego życia, abyśmy swoje doświadczenia życia interpretowali słowami i czynami Jezusa Chrystusa” – zachęcał.

Fragmenty Ewangelii według św. Marka, księgi wybranej na tegoroczne czytanie Pisma Świętego podczas Mszy św. o godz. 11.00 transmitowanej w programie 1 TVP, odczytali przedstawiciele służb medycznych – pielęgniarka i lekarz. Odnosząc się do tego faktu, o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry „podziękował im za walkę z pandemią i pomoc w tym wyjątkowym czasie niesioną wszystkim chorym”.

Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się na Jasnej Górze także podczas Mszy św. celebrowanej o godz. 9.30 i transmitowanej w TV Trwam. O. Jakub Szymczycha, paulin sprawujący tę Eucharystię zauważył, że jest to czas podkreślania „wartości Słowa Bożego, Słowa, które przemienia, które jest drogowskazem, bo Bóg odsłania się nam poprzez Słowo”.

Podkreślił, że „Maryja przez całe życie rozważała Słowo Boże, nawet jeśli czegoś nie rozumiała, to nie porzucała tego Słowa”. – Rozważanie Słowa pozwoliło przygotować się Jej na ostatnie fiat na Golgocie – dodał paulin. Szczególnym charyzmatem „białych mnichów” jest właśnie głoszenie Słowa Bożego.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce XIII Tydzień Biblijny. To kolejna okazja, by odnowić lub rozpocząć spotkanie z Pismem Świętym.

W kaplicy Matki Bożej w centrum dziś Biblia. Jej jubileuszowe wydanie, inspirowane unikatową Biblią Gnieźnieńską, dar paulistów dla Jasnej Góry, umieszczone jest na ambonie ustawionej przed ołtarzem.