Rok 2021 rokiem o. Wenantego Katarzyńca

KAI |

publikacja 23.02.2021 17:02

Uważał on, że wielkość zależy nie od nadzwyczajności dokonań, ale od mocy pragnienia i ukochania.

o. Wenany Katarzyniec Repr. Miłosz Kluba /Foto Gość o. Wenany Katarzyniec
Fragment obrazu o. Wenantego Katarzyńca, franciszkanina, znajdujący się w budynku Kurii Prowincjalnej Ojców Franciszkanów w Krakowie

1 marca przypadnie 100. rocznica śmierci o. Wenantego Katarzyńca. W tym dniu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala, która zainauguruje Rok Ojca Wenantego.

Jak podał portal franciszkanie.pl, na uroczystą inaugurację Roku Ojca Wenantego franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli sługi Bożego, a szczególnie wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej z franciszkańskich klasztorów z Podkarpacia, z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych.

Uroczystą Eucharystię poprzedzi program modlitewny, który rozpocznie się o godz. 15:00 wspólną modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia i konferencją duchową, którą wygłosi o. Arkadiusz Bąk, prowincjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej.

O godz. 17:00 odbędzie się wspólna modlitwa różańcowa w intencji szybkiej beatyfikacji sługi Bożego, przeplatana myślami zaczerpniętymi z Pism o. Wenantego Katarzyńca. Po niej, o godz. 18:00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala. W uroczystościach będzie można również uczestniczyć on-line.

Organizatorzy przewidują możliwość gorącego posiłku w Domu Pielgrzyma – taką chęć można zgłosić do 25 marca. Wszystkie zgłoszenia grup i osób indywidualnych, a także pytania należy nadsyłać na adres mailowy wenanty.katarzyniec@gmail.com lub zgłaszać pod numer 532 076 902.

O. Wenanty Katarzyniec to kapłan zakonu franciszkanów, który żył w latach 1889-1921. Wiernym przypomina on o sensie i wartości chrześcijańskiego życia, którego wielkość zależy według niego nie od nadzwyczajności dokonań, ale od mocy pragnienia i ukochania.

Swoim życiem i słowem potwierdzał, że człowiek może i powinien realizować swoje obowiązki tam, gdzie posyła go Bóg: „Nie każdy może czynić rzeczy nadzwyczajne, ale każdy może spełniać swoje obowiązki”. Przyjacielem o. Wenantego był św. Maksymilian Kolbe, który pisał o nim: „O. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny”.