Spory wokół Drogi Synodalnej w Niemczech

KAI |

publikacja 05.02.2021 20:50

Biskup niemieckiej Ratyzbony Rudolf Voderholzer ma zastrzeżenia co do zasadniczej demokratyzacji Kościoła katolickiego. Zaapelował więc do niemieckiego episkopatu o interwencję przeciwko takim próbom.

Spory wokół Drogi Synodalnej w Niemczech Mesolithikum / CC-SA 4.0 Biskup Rudolf Voderholzer

W liście z 2 lutego, adresowanym do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich bp. Georga Bätzinga, bp Voderholzer odniósł się do projektu tekstu, który ma być dyskutowany podczas konferencji online w ramach Drogi Synodalnej i przedstawiony na zgromadzeniu plenarnym tego gremium, planowanym na wrzesień.

Biskup Ratyzbony przyznał że jest „zszokowany” poziomem teologicznym tekstu. Zdaniem hierarchy przedstawia on „pogląd ideologicznie wypaczony”, którego nie da się poprawić pojedynczymi korektami. Na swoim wiosennym zebraniu ogólnym Konferencja Episkopatu będzie musiała się zastanowić, „co będzie można zrobić, aby szkody były jak najmniejsze i aby nie otrzymać ponownie napomnienia z Rzymu”.

Odnosząc się do treści bp Voderholzer skrytykował m.in. sformułowane w tekście zagwarantowanie „równoprawnego udziału” świeckich we wszystkich dziedzinach życia kościelnego, włącznie z nauczaniem i funkcjami kierowniczymi. Od pewnego czasu coraz szersze kręgi w Kościele uważają, że skandale i procesy erozji wynikają z braku struktur demokratycznych. Dlatego bp Voderholzer spodziewa się, „że tekst zostanie przyjęty przez znaczną większość w ramach Drogi Synodalnej”.

To, zdaniem biskupa Ratyzbony, rozbudziło fałszywe nadzieje. Kościół katolicki „z samej swojej natury” nigdy nie może ich spełnić, o czymś takim nie mógłby zadecydować nawet nowy sobór. Teologicznie tekst „wychodzi z fundamentalnie innego rozumienia Pisma Świętego, urzędu i Kościoła, zasadniczo różniącego się od Magisterium minionych wieków”.

Bp Voderholzer jest pewien, „że wszyscy zaangażowani w Drogę Synodalną starają się ze szczerego serca pomóc w pozytywnym kształtowaniu przyszłości Kościoła” i dlatego nie czyni nikomu osobistych wyrzutów. Uważa jednak, że teologiczny zakres tego procesu wymaga odniesienia się Konferencji Episkopatu, którą bp Bätzing, jako przewodniczący, stara się utrzymać w jedności. Zalecenia do działania w tym zakresie powinna sformułować Komisja ds. Wiary Konferencji Biskupów Niemieckich w oparciu o „co najmniej dwie ekspertyzy konsultorów”.

Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, za nauczanie Kościoła są odpowiedzialni biskupi i papież.

Bp Voderholzer jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Wiary Konferencji Biskupów Niemieckich. Jest także członkiem z prawem głosu w Kongregacji Nauki Wiary, której decyzje w kwestiach dogmatycznych są autorytatywne na całym świecie.