Jak pomagać zniewolonym prostytutkom?

Krzysztof Bronk

VATICANNEWS.VA |

publikacja 10.01.2021 19:37

Rzymska diecezja włącza się w walkę z niewolnictwem, a konkretnie z tą jego formą, która jest związana z prostytucją. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku we Włoszech do prostytucji zmuszonych zostało od 40 do 45 tys. osób, w tym 3 tys. nieletnich. 70 proc. ofiar tego procederu to obcokrajowcy.

Jak pomagać zniewolonym prostytutkom? Romeo Reidl / CC 2.0 Pomnik prostytutki w Dzielnicy Czerwonych Latarni w Amsterdamie

W przyszły poniedziałek rusza w Rzymie internetowe szkolenie dla kapłanów, katechetów, a także świeckich animatorów parafii. Jego podstawowym celem jest otwarcie oczu na problem niewolnictwa seksualnego w Rzymie. Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak dotrzeć do ludzi wykorzystywanych seksualnie, jak zaproponować im skuteczną pomoc i poinformować o szansach na wydostanie się z niewoli.

W rzymskiej diecezji już teraz istnieją cztery grupy wolontariuszy, które regularnie pomagają prostytutkom. W aktualnej sytuacji ważne jest, aby wszystkie parafie Wiecznego Miasta były uwrażliwione na ten problem. W związku z pandemią i kryzysem, ubezwłasnowolnione prostytutki coraz częściej zgłaszają się bowiem do parafialnych ośrodków Caritas, prosząc o wsparcie materialne.

Zorganizowany przez rzymski wikariat kurs przewiduje cztery internetowe sesje. Poprowadzą je przedstawiciele różnych stowarzyszeń, które na co dzień walczą z niewolnictwem, w tym s. Eugenia Bonetti, przewodnicząca organizacji Slaves No More, której w 2018 r. Papież Franciszek powierzył przygotowanie rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum.