Zawróceni

Marcin Jakimowicz

GN 52-53/2020 |

publikacja 23.12.2020 00:00

Prawdopodobnie zmieścili się w limicie pięciu gości odwiedzających Świętą Rodzinę. Kim byli magowie kłaniający się przed owiniętym w pieluchy Królem królów?

Zawróceni Wikipedia Domena Publiczna

Wedle tradycji było ich trzech. Ewangelia nie podaje jednak liczby, więc całkiem możliwe, że Ryszard Petru opowiadający o świętowaniu „sześciu króli” miał jakieś świeżutkie doniesienia z kręgów biblijno-egzegetycznych. Opowiadanie z detalami o ich wizycie przypomina pisanie doktoratu o rasie konia, z którego spadł Szaweł pod Damaszkiem. Dzieje Apostolskie dziwnie milczą o tym, co ze szczegółami wymalowali znani europejscy artyści. Nie znamy ich imion, narodowości, tożsamości. Czy naprawdę „wiemy jedynie to, że nic nie wiemy”?

Do dziś pamiętam wybuch śmiechu, który towarzyszył słowom mojego szkolnego kolegi, który zapytany przez katechetę o imiona wędrowców ze Wschodu wyrecytował na jednym oddechu: „Kacper, Melchior i Wańkowicz”. Naprawdę wiemy jedynie tyle, ile napisał w Ewangelii Mateusz (Mt 2,1-12). A skoro ewangelista, poświęcając im zaledwie dwanaście wersetów, uznał, że wyczerpał temat, powinno nam to wystarczyć.

Magia świąt

– Chcecie zajmować ostatnie miejsca? – zapytałem przed laty małe siostry Jezusa. – Nie ma szans – uśmiechnęła się siostra Zosia. – Już dawno zajął je Jezus.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.