Muzeum blisko nieba

Bogumił Łoziński

GN 47/2020 |

publikacja 19.11.2020 00:00

Jeszcze gdy żyli Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia, panowało przekonanie o ich świętości. Nie powinno więc dziwić, że muzeum im poświęcone niemal dotyka nieba.

Muzeum gromadzi pamiątki po dwóch wielkich Polakach. tomasz gołąb /foto gość Muzeum gromadzi pamiątki po dwóch wielkich Polakach.

Nad warszawskim Wilanowem góruje Świątynia Opatrzności Bożej. Okazuje się jednak, że w swych murach kryje nie tylko przestrzenie sakralne. W koronie kopuły kościoła, na 27. metrze nad ziemią, znajduje się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Korona wyobraża pierścień symbolizujący zaślubiny papieża i prymasa z Kościołem – wyjaśnia nam zastępca dyrektora muzeum Grzegorz Polak. Takich symboli jest oczywiście dużo więcej, właściwie za każdym eksponatem kryją się głębsze znaczenie i historia.

Stworzenie muzeum było poważnym wyzwaniem. W Polsce istnieje bardzo dużo miejsc pamięci Jana Pawła II i nieco mniej ku czci prymasa Wyszyńskiego. Stolica poważnego muzeum im poświęconego nie miała, co z pewnością było brakiem, który pilnie należało nadrobić. Inicjatorem powstania muzeum był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wyzwaniem była koncepcja przedstawienia w jednej placówce dwóch wielkich Polaków. Ponadto w ostatnich latach formy prezentacji muzealnych przeszły technologiczną rewolucję, zwykłe gabloty czy plansze zastąpiły m.in. multimedialne prezentacje. Twórcy warszawskiej placówki sprostali tym wyzwaniom.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.