COVID zabił 400 kapłanów w Europie

baja /Avvenire

publikacja 01.10.2020 07:58

Taką liczbę podaje Rada Konferencji Episkopatów Europejskich (CCEE). Chodzi o kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy zmarli w miesiącach trwania pandemii, zarażeni koronawirusem.

COVID zabił 400 kapłanów w Europie Avvenire /FB Liczba ofiar koronawirusa wśród duchownych Europy jest prawdopodobnie niedoszacowana, bo nikt nie zrobił precyzyjnych szacunków.

Liczba ta jest prawdopodobnie niedoszacowana, nie zrobiono do tej pory precyzyjnych szacunków. Wśród tych 400 zmarłych było 121 włoskich księży, głównie z północnych diecezji - od Bergamo, przez Brescię, po Parmę - które wiodły smutny prym.

"Wśród nich był być może proboszcz, który trzymał nasze dłonie w swoich, kiedy byliśmy w kryzysie; powiernik, z którym mogliśmy się podzielić naszymi obawami o przyszłość dziecka; przyjaciel, który dodawał nam otuchy, kiedy wszystko wydawało się walić..." - pisze Riccardo Maccioni w "Avvenire", największym włoskim dzienniku katolickim. "To ci pasterze, którzy słuchali nas w konfesjonale, by ostatecznie pobłogosławić nam na drogę przemiany życia, przewodnicy w przygotowaniach do małżeństwa, dyskretnie towarzyszący nam, by rozświetlać modlitwą - tym najcenniejszym darem - liczne pytania bez odpowiedzi".