Intencja na wrzesień: aby zasoby planety nie były rozgrabiane

VATICANNEWS.VA |

publikacja 01.09.2020 15:59

Ojciec Święty wzywa do szacunku wobec zasobów planety. Przedstawiając intencję modlitewną na wrzesień („Módlmy się, aby zasoby planety nie były rozgrabiane, lecz dzielone w sposób sprawiedliwy i pełen szacunku”) Papież zwraca uwagę na potrzebę spowolnienia obecnego tempa produkcji i konsumpcji. Zdaniem Franciszka nie jest możliwe utrzymanie obecnego poziomu konsumpcji w najbardziej rozwiniętych krajach kosztem eksploatacji zasobów naturalnych pozostałej części planety.

Intencja na wrzesień: aby zasoby planety nie były rozgrabiane

Ojciec Święty wzywa do porzucenia logiki wykluczania oraz położenia kresu nierównościom handlowym, które przynoszą wiele złych skutków dla ekologii.

„Rozgrabiamy dobra planety. Rozgrabiamy je tak, jak się wyciska pomarańczę. Kraje i firmy na Północy wzbogaciły się, wykorzystując naturalne dary z Południa, generując „dług ekologiczny”. Kto spłaci ten dług? Ponadto „dług ekologiczny” zwiększa się, gdy międzynarodowe koncerny robią poza swoimi krajami to, czego nie wolno im robić u siebie. To jest oburzające. Dziś, nie jutro, dziś musimy odpowiedzialnie zadbać o stworzenie. Módlmy się, aby zasoby planety nie były rozgrabiane, ale dzielone w sposób sprawiedliwy i pełen szacunku. Nie dla grabieży, tak dla dzielenia się.“

Papieskie Wideo Szacunek dla zasobów planety – Video Papieża 9 – wrzesień 2020