Jakby widzieli się wczoraj...

am

publikacja 06.07.2020 15:58

Dla tych, co tęsknią za pielgrzymką na Jasną Górę… i dla tych, którzy nie poznali smaku bycia na tym szlaku - już dziś dostępny jest teledysk promujący to wędrowanie.

Jakby widzieli się wczoraj... Archiwum Grupy Muzycznej PPDP Uśmiechem, głosem, grą i... koszulkami uczestnicy nagrania pokazują, że pielgrzymka to coś więcej niż kilkudniowa wędrówka.

Złączyły w nim siły i talenty 52 osoby, związane ze służbą muzyczną Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pokazały, że mogą coś robić razem także w warunkach pandemii, a pielgrzymkę nosi się w sercu nie tylko w czas sierpniowej wędrówki.

Pomysł zrodził się spontanicznie. - Jadąc do pracy samochodem, słuchałem muzyki w internecie i akurat pojawiło się podobne nagranie jednego z zespołów parafialnych. Zadzwoniłem do Mateusza Lampkowskiego z pytaniem, dlaczego tego nie zrobić w grupie muzycznej naszej pielgrzymki - opowiada Wojtek Piotrowski.

I stało się. Dokładnie 6 maja Wojtek Piotrowski (Grupa Miedziana pielgrzymki) i Mateusz Lampkowski (Grupa Biała) umieścili na fanpage’u służby muzycznej pytanie, kto chciałby uczestniczyć w nagraniu teledysku. Zgłosili się wokaliści i instrumentaliści ze wszystkich grup. Padł też pomysł utworu. - Marek Maluchnik z Grupy Błękitnej wysunął propozycję pieśni "Maryjo, Matko mojego wezwania". I to się przyjęło, bo to utwór, który wszyscy znają i odpowiadający miejscu, do którego zdąża pielgrzymka. Matusz zajął się aranżacją utworu i przygotował profesjonalne pilotowe nagranie ze swoim wokalem i muzyką, do którego nagrywał się oddzielnie każdy z uczestników. Wrzuciliśmy na grupie filmiki instruktażowe, a potem przez miesiąc czekaliśmy na owoce tych nagrań - mówi Wojtek, pomysłodawca i producent, który również czuwał nad terminową realizacją teledysku.

Mateusz Lampkowski, kantor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, przyznaje, że łatwiej robi się takie projekty, pracując z ludźmi bezpośrednio, na żywo. - Taka aranżacja zdalna rodzi pewne trudności. Z drugiej strony utwór jest przecież dobrze znany i niezbyt rozbudowany, więc nie stwarzał jakichś dużych problemów - mówi.

Gdy po miesiącu zaczęły napływać do nich nagrania uczestników, panowie mogli odetchnąć z ulgą, bo materiał był zaskakująco dobry. "Muzyczni" pielgrzymki podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Ostatni etap to montaż całości, którym zajął się z powodzeniem Piotr Derecki (Grupa Granatowa).

Teledysk i nagranie piosenki "Maryjo, Matko mojego wezwania" pochodzącej z repertuaru "Mocnych w Duchu" to przede wszystkim promocja 39. Płockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszy pod hasłem: "Stawiam na Maryję", inspirowanym słowami prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wyruszy, przypomnijmy, w mocno okrojonej formie, bo w sztafecie grup. Ale zdaniem pomysłodawców i twórców teledysku to i tak powód do radości, że w czasie pandemii pielgrzymka płocka jednak wyjdzie na Jasną Górę. - Robiąc ten materiał, jeszcze tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jaki będzie miała charakter w tym roku - przyznaje Wojtek.

Dla uczestników projektu, którzy są w różnym wieku, to na pewno czas integracji. Do wykonania piosenki zostali zaproszeni także poprzedni kantorzy pielgrzymki i księża: Bogdan Kołodziejski i Grzegorz Makowski. Śpiewając "stacjonarnie", starają się oddać ducha modlitwy i atmosferę na szlaku.

- Chcemy poprzez to nagranie trafić nie tylko do stałych pielgrzymów, ale też wyjść do takich ludzi, którzy jeszcze nie byli na pielgrzymce, i pokazać, jak wiele rzeczy można wspólnie robić. Część osób być może ma zakorzenione stereotypy o pątnikach i całej drodze, że jest smutno, poważnie, że nie ma młodych ludzi. Ten teledysk pokazuje, że jest inaczej - mówi Mateusz Lampkowski.

- Ja zawsze powtarzam, że nigdy nie zrozumiem fenomenu pielgrzymki, czyli tego, że chociaż pochodzimy z różnych stron, jesteśmy tak różni i nie widzimy się na co dzień, to na pielgrzymce czujemy się tak, jakbyśmy widzieli się wczoraj - uważa Wojtek Piotrowski.

Całość nagrania to 32 wokale żeńskie, 12 męskich oraz 20 instrumentalistów i jest dziełem służb muzycznych ze wszystkich grup płockiej pielgrzymki. Otrzymał patronat honorowy księdza przewodnika Jacka Prusińskiego, a patronem medialnym jest m.in. "Gość Płocki".

Owoce dwumiesięcznej pracy grupy muzycznej płockiej pielgrzymki do Pani Jasnogórskiej można zobaczyć na fanpage'u pielgrzymkowym: https://www.youtube.com/watch?v=rvtVV_i_JFk