"Działania Prymasa po filmie Sekielskich zostały ustalone z władzami Episkopatu"

KAI |

publikacja 21.05.2020 13:27

- Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wynika z mandatu, który abp Wojciech Polak wypełnia w imieniu całego Episkopatu. Działania te zostały ustalone z Przewodniczącym i Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski - wyjaśnił na Twitterze ks. Piotr Studnicki w związku z pytaniami na ten temat pojawiającymi się w sieci.

"Działania Prymasa po filmie Sekielskich zostały ustalone z władzami Episkopatu" Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Ks. Piotr Studnicki

Ponadto pełna treść oświadczenia opublikowanego przez Prymasa bezpośrednio po emisji filmu zaraz potem została rozesłana do wszystkich biskupów w Polsce.

Abp Polak w oświadczeniu opublikowanym w sobotę 16 maja zaraz po emisji filmu Tomasza Sekielskiego "Zabawa w chowanego" oświadczył, że film ten ukazuje, że "nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Poinformował także, że jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwraca się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o ”wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”. Chodzi o zaprezentowane w filmie Sekielskiego zaniedbania biskupa kaliskiego, dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich jakich dopuścił się podlegający mu ks. Arkadiusz Hajdasz.