Rzym. Wielkie odkażanie kościołów

baja /Il Messaggero

publikacja 14.05.2020 11:18

Zaczęli od ogromnego kościoła św. Jana Bosko w dzielnicy Tuscolano. W Wiecznym Mieście m.in. wojsko dezynfekuje kościoły przed ich poniedziałkowym otwarciem.

Rzym. Wielkie odkażanie kościołów Il Messaggero /FB Żołnierze w białych skafandrach i ze spryskiwaczami w rękach odkażają wnętrza rzymskich świątyń.

Do pracy przy odkażaniu ruszyli żołnierze oraz służby oczyszczania miasta na zlecenie magistratu, który musi zorganizować wszystko, zgodnie z fazą 2 luzowania obostrzeń sanitarnych podczas pandemii. Od 18 maja mają zostać otwarte wszystkie kościoły we Włoszech. W Rzymie trwa wielkie odkażanie.

Wstępne operacje rozpoczęto od kościoła św. Jana Bosko w dzielnicy Tuscolano, jednej z największych parafii w Wiecznym Mieście pod względem liczby mieszkańców. Żołnierze w białych skafandrach, z rozpylaczami środka odkażającego, zaczęli pracę w środę rano. Spryskują wszystko – wejście do kościoła, ławki, nawy, ale także dziedziniec kościelny.

Ksiądz Roberto Colameo, proboszcz parafii, tłumaczy, że kościół normalnie mieści 1700 osób, ale w tej fazie, dla uniknięcia zakażeń, liczba wiernych będzie ograniczona do 370 osób. Każde miejsce zostanie oznaczone nalepką.

W kościele św. Jana Bosko przewidziano 7 Mszy niedzielnych oraz 3 w dni powszednie. Jeśli chodzi o śluby, nikt o nich na razie nie chce słyszeć. Wszyscy przełożyli uroczystość. Ksiądz Colameo zapewnia, że zrobi wszystko, by sumiennie przestrzegano w jego parafii wszelkich obostrzeń.

„W sumie w Wiecznym Mieście trzeba przeprowadzić odkażanie w 337 parafiach” – informuje rzymski dziennik „Il Messaggero”.