Ziołowy ogródek

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 18/2020 |

publikacja 30.04.2020 00:00

Aromatyczne zioła to nie tylko zdrowie i wzbogacenie kuchni o nowe smaki. Są też mało wymagającą ozdobą. Jak je uprawiać, od czego zacząć?

Ziołowy ogródek zdjęcia istockphoto

W ogrodzie nie ma z tym problemu. Wystarczy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce z żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebą. Te pożyteczne rośliny można uprawiać na rabatach, w pojemnikach czy wśród warzyw na grządkach. Wiele z nich dzięki swojemu silnemu zapachowi działa odstraszająco na pasożyty i chroni inne rośliny przed gryzoniami niszczącymi nasze uprawy. Jeśli jest taka możliwość, warto zaplanować ziołową rabatę blisko kuchni, ścieżek lub tarasu. W lecie przyjemnie pachnie i łatwiej jest sięgać po świeże przyprawy do dań wprost z grządki. Regularnie podlewane i przycinane, będą cieszyć nie tylko wyglądem i zapachem, ale i smakiem.

Jakie rośliny wybrać?

W zależności od wybranego gatunku zioła mogą być wieloletnie (lubczyk ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa, rozmaryn, szałwia, tymianek, estragon, lawenda lekarska) lub jednoroczne (bazylia pospolita, cząber, koper, majeranek, kolendra, rzeżucha, pietruszka naciowa). Na początek dobrze jest wybrać te, których rzeczywiście będziemy używać. Nawet jeśli nie mamy konkretnych planów przetworzenia ich czy suszenia na zimę, świeże zioła przydadzą się do doprawiania zup, sosów, sałatek, deserów, napojów i dań mięsnych (także z grilla).

Możemy siać nasiona bezpośrednio do ziemi (wiosną pod osłoną), samodzielnie w domu przygotować sadzonki (np. w rozsadnikach na parapecie) lub kupić gotowe do sadzenia zioła w doniczkach (w drugiej połowie maja, po tzw. zimnej Zośce). Dla początkujących najlepsza jest ostatnia opcja. Należy pamiętać, aby przy zakupie sadzonek sprawdzić, czy są zdrowe i nie mają szkodników (np. mszyc). Najlepsze będą rośliny z centrów ogrodniczych, bo te z supermarketów najczęściej są mniej trwałe.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.