Włochy. Mandat dla proboszcza za 13 osób na pogrzebie

baja /Il Messaggero

publikacja 20.04.2020 13:18

Karę w wysokości 280 euro nałożono na proboszcza z miejscowości Soncino w prowincji Cremona za udział zbyt dużej liczby osób w pogrzebie jednej z ofiar koronawirusa. Proboszcz zareagował ostro.

Włochy. Mandat dla proboszcza za 13 osób na pogrzebie Il Messaggero /FB We Włoszech także obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy co do liczby żałobników podczas pogrzebów.

To podobno nie pierwszy przypadek ukarania proboszcza za przekroczenie obowiązujących przepisów epidemiologicznych. Tym razem dziennik „Il Messaggero” opisuje zdarzenie, do jakiego doszło w Soncino.

Kiedy karabinierzy weszli do kościoła w przysiółku Gallignano, trwała właśnie Msza pogrzebowa jednej z osób, które zmarły z powodu choroby COVID-19. Policjanci zastali w świątyni proboszcza, 6 asystentów (diakona, organistę i ministrantów), a w ławkach – 6 żałobników. Jak podkreśla proboszcz – „dobrze od siebie odseparowanych, wszyscy w maskach i rękawiczkach, jak należy”.

Funkcjonariusze, za naruszenie przez kapłana obowiązujących w czasie pandemii przepisów, nałożyli na niego mandat w wysokości 280 euro. Odpowiedź ks. Lino Violi była ostra: „Czy to jest szacunek? Karabinier, który przerywa Mszę, podchodząc do ołtarza? W kościele o powierzchni 350 mkw., w którym znajduje się 13 osób, z czego 6 opłakuje zmarłego? Gdzie jesteśmy – w Rosji Sowieckiej? Na razie nie płacę. Najpierw napiszę do prefekta policji, ponieważ czynności zastosowane przez karabinierów są nie do zaakceptowania i trzeba o tym wiedzieć. Poza tym mamy wideo, na którym wszystkie fakty zostały udokumentowane”.