Wkrótce obszerna biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda

KAI |

publikacja 14.04.2020 13:58

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Droemer Knaur ukaże się 4 maja obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda. Niemiecki dziennikarz opublikował już wcześniej kilka książek-wywiadów z papieżem seniorem, które stały się światowymi bestsellerami. 16 kwietnia przypada 15. rocznica wyboru Benedykta XVI.

Wkrótce obszerna biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda Monika Łącka /Foto Gość Peter Seewald

Jak poinformowało wydawnictwo, nad obecną biografią Seewald pracował ponad pięć lat. Książka ukaże się jednocześnie nie tylko w krajach języka niemieckiego, ale także we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce opublikuje ją oficyna Znak.

W zapowiedzi wydawniczej czytamy, że jest to portret „bojowego, często także kontrowersyjnego zwierzchnika Kościoła i światowej klasy myśliciela, który odmienił papiestwo jak żaden inny Pontifex”. Dla tej – jak określono – „biografii stulecia” – Seewald przeprowadził liczne rozmowy ze świadkami czasu, przyjaciółmi i współpracownikami Josepha Ratzingera.

Mówiąc o pracy nad swym najnowszym dziełem autor przyznał, że co pewien czas przerywał ją i pracował nad innymi książkami. Jedna z nich był wywiad-rzeka „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”, początkowo planowana jako materiał do biografii papieża seniora.

Joseph Ratzinger, wcześniej profesor teologii na wielu uniwersytetach niemieckich, został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na konklawe w 2005 r. został wybrany papieżem. Benedykt XVI był pierwszym papieżem Niemcem od czasów Wiktora II (1055-57). W 2013 r. zrezygnował z urzędu Następcy św. Piotra i od tego czasu żyje w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. 16 kwietnia ukończy 93 lata.

Seewald ma już na swoim koncie kilka tomów obszernych wywiadów z Benedyktem XVI. „To wielki ciężar na moich barkach” – mówił autor podkreślając, że praca nad pełną biografią wymaga czasu i procesu refleksji.

W przeszłości Seewald kilkakrotnie bronił Benedykta przed jego krytykami. Po opublikowaniu książki-wywiadu „Ostatnie rozmowy”, w której papież senior w sposób wyraźny skrytykował Kościół w Niemczech, Seewald zwracał krytykom uwagę na ich podwójną moralność: „Kiedy Franciszek krytykuje Kurię, wszyscy klaszczą brawo. Kiedy Benedykt mówi o problemach w jego ojczyźnie, są bardzo oburzeni”. Zamiast „szorstkiego odrzucenia” Seewald proponował samokrytyczne lektury diagnoz, stawianych przez Benedykta XVI. Jak widać, wiele z nich nie zostało do dziś zrealizowanych, gdyż Kościół i wiara w Niemczech przeżywają dramatyczny kryzys.

Wśród książek-wywiadów, które na temat wiary i Kościoła przeprowadził Peter Seewald z Josephem Ratzingerem, a później z papieżem Benedyktem XVI są: „Sól ziemi”, „Bóg i świat”, „Światło świata” oraz opublikowana w 2016 r. „Benedykt XVI: Ostatnie rozmowy”.