Zielone i dzikie na zdrowie

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 15/2020 |

publikacja 08.04.2020 00:00

Rosną w rowach, pod lasami, a także w przydomowych ogródkach, gdzie z reguły są niechcianymi gośćmi. Pokrzywa i podagrycznik to niedoceniane chwasty.

Pokrzywa nadaje się nie tylko do zaparzenia herbatki, ale również jako przyprawa do różnych dań. istockphoto Pokrzywa nadaje się nie tylko do zaparzenia herbatki, ale również jako przyprawa do różnych dań.

Gdy pojawiają się w ogrodzie, zazwyczaj są z zapałem wyrywane. Zarastają miejsca przy ogrodzeniach, nieużytki, skraje lasów czy łąk lub rowy. Są niewymagającymi roślinami lubiącymi półcień. Rosną obok siebie, tworząc spore, rozprzestrzeniające się kępy. Szybkie rozrastanie dotyczy szczególnie podagrycznika. Wystarczy zostawić w ziemi niewielki kawałek korzenia, a chwast znowu się pojawi, zarastając spory obszar. Pokrzywa, choć w ostatnich latach nieco bardziej doceniana, też jest niemile widziana w ogrodach. W nadchodzącym sezonie późnowiosennym i letnim, zanim zabierzemy się za wyrywanie wspomnianych chwastów, warto wiedzieć, że są to zdrowe i smaczne rośliny. Zawierają więcej witamin i związków mineralnych niż kupowane w sklepach zielone jarzyny. Warto to wykorzystać, przy okazji próbując nowych smaków i możliwości wykorzystania ich w kuchni. Będzie ciekawie, dziko i zdrowo.

Pokrzywa

Większość z nas wie, jak wygląda i co nam grozi, jeśli przez nieuwagę wpadniemy w kępę pokrzyw. Jest to bardzo aromatyczna, smaczna (!) i zdrowa roślina. To bylina o liściach i łodygach pokrytych parzącymi włoskami. Do wykorzystania nadają się liście, łodygi, korzenie, a nawet nasionka pojawiające się jesienią po przekwitnięciu kwiatów. Liście najlepiej zbierać młode, zanim pokrzywa zakwitnie. Można je wykorzystywać np. jako susz do zaparzania wrzątkiem. Taka herbatka dobrze zrobi osobom cierpiącym na bóle reumatyczne, zaburzenia snu, apetytu i ogólnego zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. Można też napar wykorzystać do płukania włosów (szczególnie przetłuszczających się i z łupieżem). Do zaparzania nadają się też świeże liście lub młode majowe pędy. Z nich najlepiej w tym okresie wyciskać sok. Jest on bardzo wartościowy. Podobnie jak liście, zawiera chlorofil, ksantofil i beta-karoten, a także witaminy K, C, z grupy B, garbniki oraz związki mineralne, takie jak wapń, magnez i żelazo. Dlatego pokrzywa jest bardzo skuteczna w walce z anemią. Korzeń natomiast jest bogaty w lipidy, sole mineralne i krzemionkę. Można z niego przyrządzać – podobnie jak z liści – napar. Jest pomocny w problemach z oddawaniem moczu.

Dostępne jest 55% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.