Kard. Dziwisz: dzieło zbawienia trwa

KAI |

publikacja 05.04.2020 18:40

Po raz kolejny krakowski metropolita senior zaapelował także o modlitwę o ustanie epidemii i powierzył miłosiernemu Panu jej ofiary.

kard. Stanisław Dziwisz Roman Koszowski /Foto Gość kard. Stanisław Dziwisz

Dzieło zbawienia trwa cały czas i dotyczy ono każdego pokolenia i człowieka od zarania dziejów ludzkości do końca świata – mówił w Niedzielę Palmową kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. – Słuchamy i uczestniczymy w tym wydarzeniu myślą i sercem, bo dotyczy ono najważniejszych spraw naszego życia i śmierci, i naszej wieczności – dodał hierarcha.
– Jaką możemy i powinniśmy zająć postawę wobec Chrystusa, który „uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej”? – pytał kard. Dziwisz i odpowiedział na to pytanie słowami św. Pawła: „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych, i aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca”. – Oto właściwa postawa każdej uczennicy i ucznia ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, jedynego Zbawiciela świata – podkreślał.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że papież chciał, by każda Niedziela Palmowa była „świętem młodości Kościoła”. – Z tego papieskiego pragnienia wyrosła też inicjatywa ustanowienia Światowego Dnia Młodzieży, który po raz pierwszy obchodzony był w Rzymie w Niedzielę Palmową 1986 roku – przypomniał.

Kardynał odwołał się do posynodalnej adhortacji „Christus vivit”, którą papież Franciszek skierował do młodych i całego ludu Bożego. Przywołał papieskie słowa: „Niezależnie od tego, jak bardzo byś się oddalił, Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie, abyś zaczął od nowa. Kiedy czujesz się stary z powodu smutku, urazów, lęków, wątpliwości lub porażek, On będzie przy tobie, aby na nowo dać ci siłę i nadzieję”.

Jego zdaniem, słowa o obecności Zmartwychwstałego Pana powinny towarzyszyć nam w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. – Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie, wychodzącym naprzeciw cierpieniu i śmierci, by mocą swego zmartwychwstania wyprowadzić nas z krainy śmierci i wprowadzić do królestwa życia swego i naszego Ojca Niebieskiego – zachęcał.

Po raz kolejny krakowski metropolita senior zaapelował także o modlitwę o ustanie epidemii i powierzył miłosiernemu Panu jej ofiary. – Módlmy się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny. Towarzyszmy modlitwą wszystkim, którzy spieszą z samarytańską pomocą chorym i cierpiącym a także pełnią odpowiedzialną służbę społeczną w tym nadzwyczajnym czasie – powiedział na zakończenie.