Triduum Paschalne. Papież będzie miał 12 koncelebransów. I nikogo więcej

baja

publikacja 03.04.2020 12:55

Wszystkie liturgie sprawowane będą w bazylice i na placu św. Piotra, najprawdopodobniej także Droga Krzyżowa, która zwyczajowo odbywała się w Koloseum.

Triduum Paschalne. Papież będzie miał 12 koncelebransów. I nikogo więcej Henryk Przondziono /Foto Gość Papież będzie celebrował liturgie Wielkiego Tygodnia przy ołtarzu katedralnym bazyliki św. Piotra.

Jak pisze dziennik "Il Messaggero", nazwiska 12 koncelebransów, których wybierze papież Franciszek, nie są jeszcze znane. Pozostali kapłani, nie wyłączając kardynałów i biskupów, nie będą mogli – nawet na odległość – celebrować uroczystości razem z papieżem. W bazylice św. Piotra nie będzie wiernych świeckich.

Tę decyzję ogłosił Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych biskupom i kardynałom rezydującym w Watykanie, nie wyłączając ceremoniarzy, kanoników i wspólnot, które mieszkają wewnątrz murów. Dziennik używa sformułowania, że Msze św. odbywać się będą "w stylu COVID-19", bez uroczystej oprawy. Wszystkie celebracje będą jednak transmitowane.

W dokumencie Kongregacji ds. Kultu kard. Robert Sarah podkreślił, że "Wielkanoc to nie święto takie jak inne. Świętowana przez trzy dni – Triduum Paschalne – poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona". Przeniesione mogą być natomiast, przez poszczególnych biskupów, Msze Krzyżma w Wielki Czwartek.

Papieskie celebracje Wielkiego Tygodnia rozpocznie już najbliższa Niedziela Palmowa Mszą św. w bazylice. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu umywania nóg ani procesyjnego przenoszenia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek Droga Krzyżowa najprawdopodobniej odprawiana będzie na placu św. Piotra zamiast w Koloseum. W tym roku papież powierzył przygotowanie medytacji parafii więziennej Due Palazzi w Padwie, którą kieruje ks. Marco Pozza.

Także Msza św. Wigilii Paschalnej i celebracje Niedzieli Zmartwychwstania będą transmitowane przez watykańskie media. Na zakończenie uroczystości papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu) na pustym placu św. Piotra.

Swoje dodatkowe przepisy na terenie Włoch będą wprowadzać poszczególni biskupi. Na przykład arcybiskup Neapolu Crescenzio Sepe już zakazał w swojej diecezji rozprowadzania i święcenia oliwnych gałązek i wody w Niedzielę Palmową. W wielu włoskich parafiach nie odbędą się także chrzty katechumenów podczas Mszy Wigilii Paschalnej.