Droga Krzyżowa z papieżem na placu św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych

PAP |

publikacja 27.03.2020 14:05

W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek Mszy Krzyżma Świętego, a Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona zostanie w Watykanie.

Droga Krzyżowa z papieżem na placu św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych Henryk Przondziono /GN Koloseum

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił w piątek Watykan, publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej "nadzwyczajnej sytuacji" uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 papież odprawi Mszę w bazylice Świętego Piotra.

Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną Mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę odprawi w bazylice św. Piotra.

W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej.

Następnie o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się Msza Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi Mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.