Caritas Włoch: pomagać ubogim, nie narażając ich i wolontariuszy

VATICANNEWS.VA |

publikacja 13.03.2020 17:45

100 tys. euro, które Papież przekazał przedwczoraj włoskiej Caritas zostało przeznaczonych na faktyczną pierwszą pomoc.

Bezdomny Chrystus Józef Wolny /Foto Gość Bezdomny Chrystus

Pieniądze trafiły do jadłodajni, noclegowni i punktów pierwszego kontaktu z najbardziej ubogimi - zapewnia dyrektor wykonawczy tej instytucji ks. Francesco Soddu.

Jego zdaniem był to ważny gest, który w tych trudnych dniach przypomina Włochom, a zwłaszcza Kościołowi, że koronawirus to nie jedyny problem, bo wśród nas nadal są ubodzy, którzy teraz na skutek epidemii, jeszcze bardziej zubożeli. Oni muszą być naszym priorytetem - mówi ks. Soddu.

„Włoska Caritas stale zwraca uwagę na te sprawy, o których nie mówi się w różnych oficjalnych komunikatach. Mam tu na myśli na przykład bezdomnych, dla których hasło tych dni «zostańcie w domu» jest dodatkowym ciosem, jeszcze bardziej ich ogranicza. Ale nie tylko o nich tutaj chodzi - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Soddu. - Nadal trzeba się starać o zapewnienie funkcjonowania tych posług, które są przeznaczone dla najuboższych. Oni już przedtem byli ubodzy, a teraz zubożeli jeszcze bardziej. Trzeba zadbać o stołówki, w których nie są przestrzegane rządowe rozporządzenia. Musimy zrozumieć, jak dalej prowadzić tę działalność, która odpowiada na najbardziej podstawowe potrzeby, dbając przy tym o bezpieczeństwo zarówno naszych podopiecznych, jak i wolontariuszy.“