Hiszpania: Kościół wobec koronawirusa

VATICANNEWS.VA |

publikacja 13.03.2020 17:34

W związku z szerzeniem się koronawirusa wierni archidiecezji madryckiej zostali zwolnieni z obowiązku uczestniczenia w niedzielnych Mszach.

W katedrze w Madrycie Andrzej Macura CC-SA 4.0 W katedrze w Madrycie

Kard. Carlos Osoro Sierra zachęca do śledzenia Eucharystii przez radio lub telewizję oraz do komunii duchowej. W Madrycie jest ok. 2 tys. chorych. Swoje meczety zamknęli również muzułmanie.

„Prewencja przed zakażeniem jest w obecnej chwili odpowiedzialnością obywatelską i chrześcijańską najwyższej wagi (…). Mamy obowiązek, aby ograniczyć do maksimum działalność grupową we wszystkich środowiskach Kościoła diecezjanego” – czytamy w komunikacie. Kard. Osoro udzielił dyspensy wszystkim wiernym od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii, szczególnie osobom w podeszłym wieku oraz dzieciom i młodzieży. W oczekiwaniu na nowe rozporządzenia władz sanitarnych „nasze świątynie pozostaną otwarte, abyśmy mogli wejść i modlić się w milczeniu”. Kard. Osoro zachęca wiernych do komunii duchowej. „Jest to tradycyjna praktyka Kościoła, którą powinniśmy odzyskać w tych bolesnych okolicznościach”.

Kapłani mają zatroszczyć się także o chorych, samotnych i osoby starsze. W chwili obecnej w Madrycie jest ok. 2 tys. osób zakażonych koronawirusem. Władze spodziewają się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć w ciągu najbliższych dni.

Także inne hiszpańskie diecezje przygotowują się do epidemii. Baskijska diecezja Vitoria, w której liczba osób zakażonych jest bardzo wysoka, wczoraj zamknęła wszystkie kościoły i kaplice na dwa tygodnie.

Podobną decyzję podjęła Komisja Islamska w Hiszpanii zamykając madryckie meczety dla wspólnych modlitw.
Pierwsze arcybractwa pokutne już odwołały tradycyjne procesje podczas Wielkiego Tygodnia. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii kard. Juan José Omella zapewnia, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w ścisłej wpółpracy z władzami i w zależności od regionu kraju.