Rekordowa liczba Hiszpanów wsparła Kościół

VATICANNEWS.VA |

dodane 23.02.2020 17:10

Ponad 8,5 mln Hiszpanów przeznaczyło w minionym roku część kwoty podatkowej na potrzeby Kościoła.

Rekordowa liczba Hiszpanów wsparła Kościół Roman Koszowski /Foto Gość

„To o 27 tys. więcej deklaracji podatkowych niż rok wcześniej” – poinformował bp Luis Argüello, rzecznik episkopatu Hiszpanii. Daje to 285 mln euro, które Kościół przeznacza na działalność edukacyjną, ewangelizacyjną i charytatywną.

W 2019 r. podatnicy przeznaczyli łącznie 285 mln euro na potrzeby Kościoła, o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jest to najwyższa kwota od 2007 r., kiedy został wprowadzony aktualny system finansowania Kościoła. Wzrost, który obserwuje się w ciągu ostatnich trzech lat wynika z pozytywnego rozwoju sytuacji ekonomicznej w Hiszpanii.

Najwięcej osób wsparło działalność Kościoła w Kastylii La Mancha (45 proc.), Rioja (44,9 proc.), Extremadurze (44 proc.), Murcji (43,8 proc.) i Kastylii León (42,2 proc.). Najmniej na Wyspach Kanaryjskich (25,9 proc.), w Galicji (24,9 proc.) i w Katalonii (17,43 proc.).

Najchętniej wspierają działalność Kościoła osoby w wieku 40-60 lat. Warto zauważyć, że blisko 33 proc. młodych poniżej 19. roku życia także wspiera cele Kościoła. Częściej robią to kobiety niż mężczyźni, wynika z danych episkopatu Hiszpanii.

Działalność Kościoła nie ogranicza się jedynie do sfery religijnej. Kościół katolicki jest obecny na polu „edukacji, zdrowia, działalności opiekuńczej i charytatywnej oraz w turystyce”. Ponadto troszczy się o „dziedzictwo narodowe w setkach miejscowości, które systematycznie wyludniają się” – podkreślił bp Luis Argüello.