Niemcy: rozpoczęło się posiedzenie plenarne tzw. „drogi synodalnej"

VATICANNEWS.VA |

publikacja 30.01.2020 19:00

Większość uczestników stanowią niemieccy biskupi oraz członkowie Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich.

Rozpoczęcie ARMANDO BABANI /PAP/EPA Rozpoczęcie
Przemawia kardynał Reinhard Marx

We Frankfurcie nad Menem rozpoczęło się dziś pierwsze posiedzenie plenarne tzw. „drogi synodalnej”. Plenum potrwa do soboty, 1 lutego, weźmie w nim udział 230 osób. Większość stanowią niemieccy biskupi oraz członkowie Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich. Obradom przygląda się 18 obserwatorów, przedstawicieli innych denominacji i sąsiednich episkopatów. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski jest ks. dr Grzegorz Chojnacki.

„Droga synodalna” to zaplanowany na dwa lata proces, na który zdecydowali się niemieccy biskupi w porozumieniu z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich, organizacją zrzeszającą część katolików świeckich. Prace przygotowawcze ruszyły już kilka miesięcy temu w czterech forach synodalnych, które zajmują się podziałem władzy w Kościele, życiem kapłańskim, czyli głównie możliwością rezygnacji z celibatu, moralnością seksualną, czyli kwestiami związanymi z pozamałżeńskim pożyciem seksualnym oraz forum o kobietach w Kościele, zajmujące się głównie kwestią święceń kobiet.

Taki dobór grup roboczych i ukierunkowanie „drogi synodalnej” od początku budziły kontrowersje, ponieważ pierwotnie proces ten miał na celu wyjaśnienie zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Dlatego dwunastu biskupów nie podpisało statutów „drogi synodalnej”. Należą do nich kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony. Obaj zapowiedzieli, że nie będą blokować tego formatu i wezmą w nim udział z zastrzeżeniem możliwości opuszczenia go. Arcybiskup Kolonii przestrzegał nawet przed schizmą w Kościele w Niemczech.

Również sam Papież Franciszek w czerwcu ubiegłego roku w liście do wiernych w Niemczech apelował o jedność z Kościołem powszechnym, a kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów przysłał list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Statutów „drogi synodalnej“ jednak nie zmieniono.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx wielokrotnie zapewniał, że nie chce on „wymyślać Kościoła na nowo”, nie wykluczył jednak daleko idących zmian, w tym zniesienia celibatu „w niektórych regionach”. Propozycje reform dotyczące całego Kościoła powszechnego mają zostać przedstawione Papieżowi.