Zatrzymać się na szczycie

GN 48/2019 |

publikacja 28.11.2019 00:00

O tajemnicy Eucharystii, niedzielnej Mszy św. i roli nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej mówi abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski.

Zatrzymać się na szczycie Krzysztof Gawor /Foto Gość

Andrzej Macura: Wraz z Adwentem rozpoczyna się rok liturgiczny i nowy program duszpasterski. Będzie poświęcony Eucharystii. Dlaczego taka tematyka?

Abp Wiktor Skworc: To konsekwencja poprzednich programów duszpasterskich. Założyliśmy, że w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce będziemy podejmowali tematykę związaną z sakramentami inicjacji chrześcijańskiej. Była już mowa o chrzcie i o bierzmowaniu, teraz czas na Eucharystię. To jest tak ważny i obszerny temat, że nie możemy zamknąć go w jednym roku. W dokumentach Soboru Watykańskiego II zapisano, że Eucharystia to źródło i szczyt, więc warto przy źródle i na szczycie trochę dłużej się zatrzymać.

Ten program będzie realizowany przez trzy najbliższe lata?

Tak, a hasło tych trzech lat brzmi: „Eucharystia daje życie”.

I pierwszy rok – „Wielka tajemnica wiary” – poświęcony ma być odkrywaniu głębi Eucharystii. Jak bardzo jest to Kościołowi w Polsce potrzebne?

Eucharystia zawsze zostanie tajemnicą, wielką tajemnicą naszej wiary. Od samego początku jednak chrześcijaństwo chciało tajemnice wiary rozumowo poznać, pogłębić, wyjaśnić. Tak jest i dzisiaj. Widzimy w Kościele w Polsce pewne rozluźnienie więzi między wierzącymi, ochrzczonymi, a Eucharystią. Łatwo się dziś ludzie dyspensują z obecności na Mszy św. niedzielnej. Może to wynikać m.in. z tego, że nie rozumieją zbyt dobrze, czym jest Eucharystia, może zapomnieli, może w parafiach brak katechezy dorosłych, może nie ma pogłębienia wiedzy, czym, a właściwie Kim jest Eucharystia.

Ostatnio głośno było o aktach profanacji Najświętszego Sakramentu. Jak na nie reagować?

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.