Abp Skworc o Caritas: Działa jak pogotowie

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 24.11.2019 15:38

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 30. lat działalności archidiecezjalnej Caritas. Ponadto 25 osób odebrało medal "Pro Christi Regno".

Abp Skworc o Caritas: Działa jak pogotowie 30 lat temu dekret o utworzeniu Caritas podpisał abp senior Damian Zimoń

Do działania nie przymusza nas strach, wizja sądu ostatecznego, tylko wiara, która działa przez miłość, wiara, która wyraża się w miłości miłosiernej. Takiej wiary wam życzę i o taką wiarę wołam – mówił abp Wiktor Skworc.

Metropolita dziękował dziś za trzy dekady działalności Caritas Archidiecezji Katowickiej, jej pracowników i wolontariuszy.

– Nieraz działa jak pogotowie ratunkowe i siły szybkiego reagowania. Tak było kiedy zawalił się dach hali wystawowej w Chorzowie, tak było kiedy lokatorzy kamienicy przy ul. Chopina w Katowicach znaleźli się po pożarze bez dachu nad głową. Działa tak, kiedy słyszy o ofiarach wypadków losowych i przytula ich rodziny. A w hospicjum towarzyszy wytrwale tym, którzy idą na spotkanie z Sędzią Żywych i Umarłych – przypomniał metropolita. – Przez 30 lat instytucjonalnej działalności Caritas nastąpił rozkwit ośrodków Caritas i podległych jej placówek. Ośrodki Caritas realizują zadania rządowe i samorządowe w naszych lokalnych społecznościach, w kilkunastu miastach. Dzieło Caritas jest realizowane w 17-stu ośrodkach, które prowadzą 63 placówki. Stałą pomoc codziennie otrzymuje 2500 potrzebujących. Na co dzień Caritas zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi ruchowo, intelektualnie i psychicznie. W domach Caritas miejsce znajdują chorzy przewlekle i terminalnie, ludzie w podeszłym wieku, bezdomni i samotni. Prowadzone są ośrodki dla dzieci i młodzieży. Ponadto Caritas codziennie realizuje 13 programów pomocowych wspierając kilkanaście tysięcy osób – mówił abp Wiktor Skworc.

Metropolita przypomniał również rys historyczny tej instytucji. Źródeł jej działania należy poszukiwać u początków powstawania diecezji katowickiej w XX-leciu międzywojenny. – Jeszcze w 1924 r. formalnie nie istniała diecezja – tylko administratura apostolska – a już istniały początki zorganizowanej działalności charytatywnej – podkreślił metropolita. – Inicjatorem tych działań był administrator apostolski a potem pierwszy biskup katowicki, August Hlond (1922-1926). Utworzył on, w porozumieniu z władzami wojewódzkimi, Śląski Komitet Ratunkowy – dodał.

Po Mszy św. 25 osobom zostały wręczone medale „Pro Christi Regno”. Ustanowił go abp Wiktor Skworc dla upamiętnienia roku obchodów 90. rocznicy powstania diecezji katowickiej.  Jest on przyznawany za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji, czyli aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej. Jednym z nagrodzonych w niedzielę był Robert Kasperowicz, kościelny od 30 lat w parafii w Pawłowicach. – Dziękuję proboszczowi, ks. Piotrowi Kuczerze za to, że właśnie w tej sposób docenił moją posługę. Bycie kościelnym to dla mnie bardzo duża odpowiedzialność. Na co dzień troszczę się m.in. o oprawę liturgii, porządek w naszym kościele czy stan ornatów. Brakuje ministrantów, więc jestem też lektorem i kantorem – wymienił.

Na zakończenie abp Wiktor Skworc uhonorował obecnego dyrektora Caritas ks. Łukasza Stawarza i abp. seniora Damiana Zimonia złotymi jabłkami. – Jabłko to symbol władzy królewskiej – wyjaśnił. Pozostali obecni w katedrze mogli zabrać dla siebie jabłka z sadów, które rozdawali młodzi podopieczni fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i uczniowie VIII LO w Katowicach.