Abp Gallagher uczcił ofiary ludobójstwa Ormian

VATICANNEWS.VA |

publikacja 11.11.2019 16:07

Papież Franciszek zapewnił o swej modlitwie w intencji dobrobytu i pokoju w Armenii. Zapewnienie to zawiózł do tego kraju abp Paul Gallagher, który będąc sekretarzem ds. relacji z państwami jest watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych. Ważnym punktem wizyty były odwiedziny w Muzeum Ludobójstwa Ormian i złożenie hołdu jego ofiarom.

Abp Gallagher uczcił ofiary ludobójstwa Ormian Jakub Szymczuk /Foto Gość Warszawa. Marsz Milczenia z okazji 97 rocznicy ludobójstwa Ormian w 1915 roku

Abp Gallagher wyraził nadzieję, że ofiara życia złożona przed wiekiem „przyczyni się do budowania sprawiedliwości i szacunku w relacjach międzyludzkich, dla lepszego świata”. W miejscach naznaczonych cierpieniem ofiar ludobójstwa modlił się również za ich rodziny oraz cały naród Ormiański i o jego pokojową przyszłość.

W czasie swej dwudniowej wizyty w Armenii watykański dyplomata spotkał m.in. z prezydentem kraju Armenem Sarkisjanem oraz zwierzchnikiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego patriarchą Gareginem II. Przypomniano, że Armenia, to pierwszy kraj chrześcijański na świecie i podkreślono jej dobre relacje ze Stolicą Apostolską, czego wyrazem była m.in. pielgrzymka Franciszka do tego kraju, a wcześniej podarowanie mu przez Jana Pawła II specjalistycznego szpitala, który, dzięki wsparciu Caritas, do dziś niesie bezpłatną pomoc najbardziej potrzebującym. Zwieńczeniem wizyty była Msza w intencji pokojowej przyszłości Armenii sprawowana przez abp. Gallaghera w Gyumri, w sanktuarium Świętych Męczenników Ormiańskich.