80. urodziny s. Małgorzaty Borkowskiej

KAI |

publikacja 07.11.2019 15:16

Swoje 80. urodziny obchodzić będzie 10 listopada s. Małgorzata Borkowska, benedyktynka z opactwa w Żarnowcu, historyk, tłumacz, felietonistka i autorka książek, w tym głośnej publikacji „Oślica Balaama. Apel do duchownych panów”.

80. urodziny s. Małgorzaty Borkowskiej Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów S. Małgorzata Borkowska

Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Sześć prawd wiary oraz ich skutki”, „Ryk Oślicy”, „Twarze Ojców Pustyni”, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

W 2011 r. s. Borkowska została doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prof. dr hab. Henryk Gapski podczas laudacji powiedział: „Pisarstwo Siostry Małgorzaty w całej jego różnorodności od „poważnych” prac naukowych poczynając, przez eseistykę, felieton do beletrystyki, łącznie z przekładami z języków obcych – jak zgodnie zauważają także obaj recenzenci Jej dorobku – ma urok i siłę, reprezentuje wysokiej klasy literaturę; podobnie jak Siostra Anakonda z Torunia i jej lubelska przyjaciółka pani profesor Leokadia Małunowiczówna, zalicza się Ona do „osób łatwych do pióra”. Borkowska to przypadek szczególnie ostry i wyrazisty, jest wyjątkowym przykładem przymierza kultury literackiej i miłości do przeszłości. Wartości, które ceni każą Jej odrzucać upiększenia, nabożne schematy, wszystkie „święte banialuki”; jest zakorzeniona w tradycji i szuka tradycji podawanej „z ręki do ręki”, szuka sposobu wyrażania i przeżywania świata… szuka wreszcie samej siebie”.

80. urodziny s. Małgorzaty Borkowskiej   Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów S. Małgorzata Borkowska jako postulantka (zima 1964/65)

W latach 2011-2016 s. Borkowska pełniła funkcję mistrzyni nowicjatu w opactwie w Staniątkach. Od 2016 r. bierze udział w pracach Komisji Historycznej diecezji toruńskiej dot. procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej. Także od 2016 r., po ukazaniu się „Oślicy Balaama" pełni – jak sama mówi – posługę „kaznodziejską” przez konferencje i rekolekcje w Żarnowcu, a także na zaproszenie w innych miejscach.

Z okazji jubileuszu, wydawca s. Borkowskiej, Wydawnictwo Tyniec, umożliwiło słuchaczom i czytelnikom mniszki z Żarnowca złożenie jej urodzinowych życzeń, za pośrednictwem portalu www.ps-po.pl. – W tym roku pragniemy podziękować siostrze Małgorzacie za trud włożony w przemianę myślenia przynajmniej niektórych duchownych panów. Dzięki Jej publikacjom, zarówno w wersji drukowanej, jak również w formie konferencji audio, wiele tematów zostało poruszonych. Pozytywna reakcja czytelników świadczy tylko o tym, że treści, które dotąd może nie były wystarczająco popularne, mogły trafić do szerszego kręgu odbiorców, dzięki formie, jaką zaprezentowała s. Małgorzata – podkreśla wydawnictwo.

S. Małgorzata Borkowska OSB oraz Igor Borkowski – autorzy książki-wywiadu „Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim” – będą gośćmi kolejnego spotkania organizowanego przez dominikanów z Gdańska w ramach „Dominikańskiej Szkoły Wiary” (Aula Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26), które odbędzie się 9 listopada o godz. 17.00.